Jelšava

Na margo osláv  jubilea vzniku SMZ Jelšava

Ubehlo už niekoľko týždňov od osláv 90. výročia vzniku SMZ, a. s. Jelšava. Organizátori mali plné ruky práce s prípravou na významné jubileum. Jubileum bolo aj náležite spropagované v obecných a mestských rozhlasoch v revúckom okrese.
Publicistické rozhlasové pásmo „Na baňu klopajú“ malo podľa odozvy verejnosti priaznivý ohlas. Na nahrávke sa podieľalo aj Mestské múzeum a Osvetové centrum vyšehradskej kultúry v Jelšave (na fotografii vľavo realizačný tím). Pásmo dokumentovalo históriu a význam baníctva na Gemeri, rozvojovú a investičnú výstavbu závodu, jeho sociálny program, starostlivosť o kultúrne a športové vyžitie jeho zamestnancov a nechýbali ani domáce a zahraničné ocenenia závodu. V pásme sa spomínalo aj na dnes už zabudnuté mesačné rozhlasové relácie „Jelšavské ozveny“ a ich bývalý realizačný kolektív. Celou reláciou sa niesla hudba a ľudové piesne reprezentujúce gemerský folklór.
K oslavám Dňa baníkov prispeli aj sprievodné akcie ako napr. prípravy na Hviezdicovú cyklistickú propagačnú jazdu Cykloklubu Magnezit v dĺžke 175 km

dolinami – Muránska, Sirkovská, Štítnická, Plešivecká a Tornaľská, časovka jednotlivcov do vrchu v smere Revúca - Revúčka v dĺžke 4 km a účasť na Memoriáli Ladislava Szantaya v Rožňave. Tam sme mali spomedzi stovky účastníkov najpočetnejšie zastúpenie (11-členný tím) a domov sme si priniesli pekné ocenenia - II. miesto Janka Špaka v kategórii 19 až 49 – roční muži „C“.
realzaori smz2Vydarenou sprievodnou akciou bol Deň otvorených dverí. Organizátori zabezpečili dopravu, aby 1360 účastníkov mohlo navštíviť závod, ktorý má najväčšie ložiská magnezitu v strednej Európe. Kým dospelí návštevníci sa ohurovali veľkosťou závodu a technickými vymoženosťami, detičky obdivovali živých permoníkov, veľký drvič skál, točiace sa pece. Na konci prehliadky ich čakali pristavené motorové rušne v novom ligotajúcom sa lesku s možnosťou sadnúť si za riadiace pulty a zahúkať húkačkami. Spoločné fotografie z tohto pekného podujatia budú návštevníkom pripomínať históriu i súčasnosť jelšavskej magnezitky, ale i krásne strávený deň. 

Dušan Gacko
Odd. propagácie SMZ, a.s. Jelšava

 

Čítať 4194 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:28
Zdieľať tento článok

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pridané videá

Playlist: 0
Watching: Veľkonočné (67 videos)
Loading Player...

Rok na Gemeri 2017

ROK NA GEMERI 2017 * 21. novembra o 17.00 hod. v Dome tradičnej kultúry v Rožňave - TRADIČNÁ VÝROBA MODROTLAČE - workshop s Petrom Trnkom *
Top