Spravodajstvo z horného a stredného Gemera

Správy z Gemera

Správy z Gemera (57)

Celý život žijem, prežívam s hrdosťou na svoje slovenské korene. S rovnakou úctou sa správam aj k iným národom a národnostiam. V poslednom čase ma občas v médiách znepokojuje poznámka, či skôr prívlastok, reagujúca na istú skupinu ľudí, nasledovne: "...veď, hej, to sú len takí "hej Slováci". Čo ja na to? V každej krajine sa nájdu takí i onakí ľudia, zmýšľajúci rôznorodo, jemne povedané, svojrázne ... Ale práve takýchto neslobodno spájať s našou hymnickou piesňou: Hej Slováci! Áno, bola to oficiálna hymna Slovenského vojnového štátu. To však neznamená, že mala niečo spoločné s jeho politickou orientáciou; lebo vraj podľa niektorých "tiež historikov" bola šovinistickou, či protičeskou,

Zapojte sa aj vy do tvorby loga regionálnej značky a pošlite nám návrh symbolu, ktorý by podľa vás bol najvhodnejší pre označenie výrobkov a služieb z regiónu Gemer - Malohont. Tipy na symboly loga regionálnej značky pre miestne produkty z regiónu Gemer – Malohont s termínom do 31.12.2013 zbierame ešte do 15.01.2014!
Regionálne značenie miestnych produktov zaviedla na Slovensku nezisková organizácia Regionálne environmentálne centrum (REC) Slovensko v roku 2008 pre regióny Kysuce, Malé Karpaty a Záhorie. Od roku 2011 sa do aktivít regionálneho značenia produktov zapojili viaceré miestne akčné skupiny (MAS) na Slovensku, ktoré dodnes vytvorili ďalšie tri regionálne značky produktov, a to Podpoľanie, Hont a Ponitrie. Od budúceho roka by k nim mala pribudnúť ďalšia značka: Regionálny produkt Gemer - Malohont. 
Zapojte sa aj vy do tvorby loga regionálnej značky a pošlite nám návrh symbolu, ktorý by podľa vás bol najvhodnejší pre označenie výrobkov a služieb z regiónu Gemer - Malohont. Návrhy symbolov (od každého max. 3) posielajte do 15.1.2014 na mailovú adresu
Logo regionálnej značky bude reprezentovať nielen

regionalny produkt1aZapojte sa aj vy do tvorby loga regionálnej značky a pošlite nám návrh symbolu, ktorý by podľa vás bol najvhodnejší pre označenie výrobkov a služieb z regiónu Gemer - Malohont. Vaše návrhy nám môžete posielať najneskôr do 31.12.2013.
Regionálne značenie miestnych produktov zaviedla na Slovensku nezisková organizácia Regionálne environmentálne centrum (REC) Slovensko v roku 2008 pre regióny Kysuce, Malé Karpaty a Záhorie. Od roku 2011 sa do aktivít regionálneho značenia produktov zapojili viaceré miestne akčné skupiny (MAS) na Slovensku, ktoré dodnes vytvorili ďalšie tri regionálne značky produktov, a to Podpoľanie, Hont a Ponitrie. Od budúceho roka by k nim mala pribudnúť ďalšia značka: Regionálny produkt Gemer - Malohont.
Zapojte sa aj vy do tvorby loga regionálnej značky a pošlite nám návrh symbolu, ktorý by podľa vás bol najvhodnejší pre označenie výrobkov a služieb z regiónu Gemer - Malohont. Návrhy symbolov (od každého max. 3) očakávame najneskôr do 31.12.2013 na mailovej adrese
Logo regionálnej značky bude reprezentovať nielen výrobky a služby, ktoré ňou budú označené, ale aj celý región Gemer -

Webová stránka Maj Gemer privítala 25. júla 2011 o 12.00 hod. stotisíceho návštevníka! A to za svoje iba niečo vyše ročné pôsobenie na internetovom poste v svojej zmenenej podobe. Je to krásne číslo, rodina návštevníkov a priaznivcov stránky sa utešene rozvíja. Veď akoby aj nie! Stránka, ktorá pravidelne informuje o živote a udalostiach v regióne horného Gemera, o jeho úspechoch, o podujatiach, histórii, prírodných krásach, zaujímavostiach, životných príbehoch, o činnosti obcí, inštitúcií, spolkov i jednotlivcov a o nevšedných i bežných ľudských radostiach; stránka, ktorá nielen informuje, ale zároveň tým aj vyzýva ľudí k aktivite; stránka, ktorá je pravidelne a často aktualizovaná; stránka, ktorá vytvára

Dňa 16. 8.2010 popoludní dosiahla webstránka www.dobos.revuca.net stotisíceho návštevníkaTýmto oznamujem mojim priateľom a známym, že webová stránka www.dobos.revuca.net dosiahla dňa 16. augusta 2010 popoludní svojho stotisíceho návštevníka. Je to vynikajúci výsledok, ktorý sa mi podarilo dosiahnuť aj vďaka mojim prispievateľom i stálym návštevníkom, ktorí si za tie roky, čo stránka existuje a je známa pod názvom Maj Gemer, už na ňu zvykli. Hádam nevadí, že od marca t.r. sa stránka zmodernizovala a pracuje aj na adrese www.majgemer.sk. Vďaka sponzorovi dostala novú tvár a ja, ako jej zriaďovateľ i správca, mám jednoduchší prístup k nej i k uverejňovaniu príspevkov predovšetkých od Vás, moji čitatelia i spolupracovníci.

V súvislosti s požiarom na hrade Krásna Hôrka zasadala v pondelok dňa 12.3.2012 Rada Združenia miest a obcí Horného Gemera, ktorá sa rozhodla založiť fond na obnovu hradu Krásna Hôrka. 
Všetci občania a podnikateľské subjekty, ktorým táto tragédia nie je ľahostajná, môžu prispievať na číslo účtu  
5026566857/0900.  Rada ZMOHG zároveň vyzvala obce a mestá, v možnostiach ktorých je prispieť na

O niekoľko týždňov na Slovensku budú krajské voľby. Dňa 9. novembra 2013 budeme voliť predsedov samosprávnych krajov, ako aj poslancov do krajských zastupiteľstiev. Región Gemer je rozdelený do dvoch samosprávnych krajov, ktoré obsahujú tri okresy: rimavskosobotský, revúcky a rožňavský. Preto si budeme všímať iba zoznam kandidátov z týchto okresov uchádzajúcich sa o post buď predsedov SK, alebo poslancov do KZ, ktorý vám nižšie predkladáme.
O funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja sa ide v novembrových voľbách uchádzať 11 občanov, z nich 10 ako nominanti politických strán alebo koalícií a jeden ako nezávislý kandidát. Voľby do orgánov samosprávnych krajov - teda ich predsedov a zastupiteľstiev sa uskutočnia v sobotu 9. novembra od 7:00 do 22:00. V prípade potreby môžu v obciach začať hlasovať aj skôr, všade však budú volebné miestnosti otvorené do 22:00. Ak kandidát na predsedu samosprávneho kraja nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, do 14 dní bude druhé kolo.

Po ukončení práce v KLI produkt som sa dostala do Nemecka – Hannoveru. Tri mesiace som bola v Nemecku a tri mesiace doma. Rodina si priala, aby som sa zdokonalila v nemeckom jazyku, tak mi umožnila absolvovať kurz nemčiny. Po roku som už jazyk ovládala. Nakoľko trojmesačný pobyt a odlúčenie od rodiny bol psychicky veľmi náročný, rozhodla som sa pre Rakúsko, dvojtýždňový turnus cez agentúru. Jedentisíc eur bol poplatok za sprostredkovanie rodiny, 10 % z príjmu každý mesiac a členské sto eur ročne. Keďže som chcela pokračovať ako opatrovateľka, bola som nútená tieto peniaze si požičať a potom po čiastkach vracať.

Rybári na Dedinkách(Dokončenie)
Z mnohoročných náštev tohoto revíru (3 - 4 krát za rok) za rôznych podmienok a rôznych ročných období (máj až september) už pomerne presne viem určiť príčiny úspechu či neúspechu lovu. Na zdar či nezdar vplývajú rozličné faktory, ako sú hlavne stav vody, jej čistota a teplota, vietor, slnečné či zamračené počasie, dážď, atmosferický tlak... Samozrejme je to rozdielne aj podľa ročného obdobia a na apetít pstruhov má vplyv aj výskyt potravy vo vode sa práve vyskytujúcej, ako je rybia mlaď, drobné vodné živočíchy, do vody popadané či prúdom Hnilca priplavené rôzne mušky či iný náletový hmyz. Čiastočným zdrojom

Dedinky - raj rybárov v Slovenskom raji. Prípravy
Pred 13 rokmi (písal sa rok 1997) mi ponúkol Stano - jeden z priateľov mojej rybárskej partie, či by som s ním nešiel v septembri na pstruhy na Palcmanskú Mašu. Priznám sa, nevedel som sa hneď zorientovať, kde to je a ani lov pstruhov som dosiaľ neskúšal. Pre mňa to bol dovtedy neznámy „zamotaný trojuholník“ - Slovenský raj, Dedinky, Palcmanská Maša. Ten sa mi podarilo rozmotať vďaka mojej prvej nášteve tohoto revíru.
Prv než sme sa vybrali na cestu, doplnil som svoju prívlačkársku výbavu o

Strana 1 z 5

Pridané videá

Playlist: 0
Watching: Pribudlo nové video (77 videos)
Loading Player...
Top