×

Varovanie

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /nfsmnt/hosting1_2/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/obsah/jelsava/pov
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/jelsava/pov
štvrtok, 10 jún 2010 19:57

Vďaka rýchlej pomoci jelšavských hasičov sú škody po povodni v meste ešte únosné

Napísal(a) Alena Sabonová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Po neprestávajúcom daždi v noci zo štvrtka 3. na piatok 4. júna 2010 sa v skorých ranných hodinách ešte nedalo predpokladať, či dážď ustane a počasie sa umúdri, alebo dôjde k tomu najhoršiemu, čoho sa obávali hlavne obyvatelia Ševcovskej ulice. O 7.15 hodine, keď primátor mesta MVDr. Milan Kolesár vyhlásil prostredníctvom mestského rozhlasu 1. stupeň povodňovej aktivity, sa voda potoka Jordán pri sútoku do rieky Muráň začala vylievať  do najbližších  záhrad. Dážď stále neprestával, a tak o 7.30 h zasadal na Mestskom úrade v Jelšave krízový štáb na čele s  primátorom mesta, ktorý pripravil všetko na záchranu obyvateľov a elimináciu škôd na majetku. Obyvatelia  začali postupne žiadať o  pomoc. Najviac obáv mali na nižnom   konci Ševcovskej ulice od Samkovcov  až po Sabonovcov, ktorí bývajú v najohrozenejšej lokalite. Opodstatnenú obavu zo záplavy mali aj ohrození občania Kúpeľnej ulice, ulice

Pri štadióne, ale aj obyvatelia vyššie položených ulíc – Tomášikovej, Štefánikovej a Teplickej,  kde  voda  zaliala  pivnice a pozemky. Už o 8.00 h po prvom nahlásení vylievania sa vody z koryta Jordánu  záchranný tím zložený z pracovníkov Mestských služieb v Jelšave – Roman Jobbágy, Július Sabon a Ján Sekerák, niekoľkých pomocníkov z Menších obecných služieb a za výdatnej, navyše aj materiálnej  pomoci jelšavských hasičov pod vedením veliteľa Pavla Zapletala zasahoval v najobávanejšej časti –  pri dome p. Alexandra Sabona. Vylievajúcej sa vode bolo potrebné vytvoriť v čo najkratšom čase prekážku vrecami naplnenými pieskom, aby silný prúd nestrhol všetko, čo mu stálo v ceste. Vďaka rýchlemu postaveniu umelej hrádze sa škody, ktoré sa už o 9.00 h vzhľadom k neustále sa stúpajúcej hladine rysovali ako veľmi závažné, podarilo v krátkom čase podstatne znížiť. Z toho mali radosť aj susediace rodiny – Gajdošovci, Kastlerovci a Uglerovci, ktorým tiež hrozilo presiaknutie vody do obytných častí domu, takže aj tam museli zasahovať hasiči.
   V dopoludňajších hodinách bol vzhľadom na pribúdanie počtu zásahov vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Každú chvíľu sa na železničnom moste pri sútoku oboch vôd objavovali obyvatelia ohrozených častí, aby monitorovali výšku vody a upokojili svoje obavy.  Situácia však bola dosť nebezpečná, keď o 10.30 h dosiahla vylievajúca sa voda pri sútoku výšku 60 cm  nad úrovňou terénu  a celková výška hladiny dosiahla 222 cm (merané laicky pri železničnom moste nad potokom Jordán).
  Po  hodine sa napriek prehánkam hladina ustálila a o  13.00 h bol zaznamenaný pokles o 2 cm. To bolo dobré znamenie, no premenlivé počasie nedávalo dôvod na predčasnú radosť. Všetci si vydýchli až o 17.45 h, keď dážď úplne ustal a hladina vody poklesla o 16 cm. (Pre ilustráciu: hladina vody pri obci Bretka, kde sa Muráň vlieva do Slanej, dosiahla úroveň o 16.00 h 368 cm – zdroj: Internet.).
   Ďalší deň, keď vykuklo slniečko, si všetci vydýchli, no ešte s obavami a rezervou, lebo predpovede boli aj také aj také...  Druhý deň po záplave, v nedeľu, sa úroveň vody v potoku vďaka slnečnému počasiu dostala skoro na pôvodnú úroveň. Rieka Muráň však ešte stále obmývala brehy niekoľko metrov od svojho koryta.
   Hasiči v piatok zasahovali na viacerých miestach postihnutých povodňou. Na Teplickej ulici odčerpávali vodu pri rodinných domoch  č.  261 a 268 a pred  bytovými  domami  č. 262  - 267.
Práca ich čakala aj cez víkend. V sobotu odčerpávali vodu na Námestí republiky  u pani Viery Žigovej a v nedeľu v  záhradkárskej osade.
   Posledná takáto povodeň postihla Jelšavu  začiatkom 90-tych rokov, keď voda kulminovala asi v takej výške ako pri tohtoročnej povodni.  V mysliach starších obyvateľov Jelšavy  sa však dodnes nevymazala spomienka na povodeň v októbri 1974, kedy rieka Muráň ešte nebola regulovaná a škody na majetkoch občanov boli značné.
   Predpovede na ďalšie roky nie sú vôbec uspokojivé, takže obavy z prípadných záplav sú opodstatnené. Ako sme v médiách mohli počuť i vidieť, celé územie východného Slovenska bolo postihnuté povodňou. Už teraz sa pripravujú plány na predchádzanie  jej následkov.  Dúfajme, že aj u nás sa ochrana v rizikových častiach zlepší.
10.6.2010
(Informácie o miestach hasičských zásahov: Gabriela Jakubecová)
Text a foto: Alena Sabonová

FOTOGALÉRIA:
{gallery}obsah/jelsava/pov{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 1977 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:02

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Playlist: 0
Watching: Pribudlo nové video (118 videos)
Loading Player...