sobota, 25 máj 2013 17:55

Výtvarník Vincent Blanár v Jelšave vystavuje práce zo svojej celoživotnej tvorby Doporučený

Napísal(a) mg
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Do rámca osláv 770. výročia najstaršej písomnej zmienky o stredogemerskom meste Jelšava, ktoré si tohto roku v tomto meste prípomínajú, vhodne zapadá aj výstava zostavená z výberu celoživotnej tvorby malieb, kresieb a ilustrácii Vincenta Blanára, ktorú sprístupnili 24. mája 2013 v Mestskom múzeu a Osvetovom centre vyšehradskej kultúry v Jelšave. V súčasnosti je to najvýznamnejší maliar v regióne, ktorý sa tematicky zameriaval na zachytenie muránskej doliny a špeciálnu kapitolu

tvorby venoval mestu Jelšava. Nám známy pedagóg, ilustrátor a výtvarník Vincent Blanár vyštudoval vysokú školu v odbore výtvarná výchova - ruský jazyk. Pôsobil v Nižnej Slanej, na základných školách v Revúcej ako učiteľ i riaditeľ a od roku 1991 až do nástupu do dôchodku pôsobil v Základnej umeleckej škole v Revúcej. Je autorom súboru kresieb historických pamiatok regiónu Gemera. Podieľal sa aj na výtvarnom spracovaní náučných chodníkov v Gemeri. Špeciálne sa venoval aj mestu Jelšava a jeho diela využívajú na propagačných materiáloch. Touto výstavou chcú majstrovi vzdať úctu a priblížiť jeho tvorbu všetkým návštevníkom múzea. Pri inštalovaní výstavy spolupracoval s múzejníkmi aj autor, 79-ročný Vincent Blanár, ktorý sa takto zdôveril:
"Predovšetkým ma k tomu doviedla škola. Keď som študoval v Prešove, vtedy boli dominantné presné ateliérové veci. Na prvom mieste bola kresba. Ďalej sme museli dokonale ovládať portrét, figúru no a samozrejme krajinomaľbu. Pre mňa to bolo ako vnuknutie. Cítil som, že mám k tomu vzťah a vedel by som to robiť. Definitívne som začal robiť kresbu. Pri detailoch ma najviac lákala architektúra." Inštalácia diel bude v Jelšave minimálne do konca augusta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Zdroj: teraz.sk)

{jcomments on}

 

Čítať 2397 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:05

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Playlist: 0
Watching: Pribudlo nové video (130 videos)
Loading Player...