piatok, 07 jún 2013 23:01

Stručné dejiny ťažby ložísk nerastných surovín v Gemeri (8) Doporučený

Napísal(a) Ing. Mikuláš Rozložník
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ložiská železných rúd v okolí Hrádku.
Bane na ložiskách železných rúd v okolí Hrádku patria k najstarším v Gemeri. Už v 12. storočí boli v štítnickom údolí povestné továrne na výrobu mečov a iných zbraní. Surovinu na ich výrobu poskytovali hrádocké bane. Oxidačné pásmo ložísk na Dolnom Hrádku sa nachádzalo blízko povrchu, čo umožnilo otvoriť ložisko plytšími sondami, ktoré rozširovali a dobývali lomovým spôsobom.

Podrobnejšie údaje o histórii baníctva do konca 18. storočia sa nezachovali. Banskými podnikateľmi v oblasti boli prevažne statkári a majitelia železiarní, ale i ťažiarstvá utvorené z baníkov, ktoré predávali rudy blízkym železiarniam. Statkárske rodiny vlastnili v 18. storočí okrem baní aj 22 slovenských pecí s príslušnými hámrami.
V roku 1801 bola na Dolnom Hrádku najintenzívnejšia banícka činnosť, keď tu pracovalo 32 súkromných podnikateľov a ťažiarstvo ochtinských baníkov. V roku 1835 vzniklo ťažiarstvo Konkordia, ktoré v roku 1856 prešlo do vlastníctva rodiny Sarkányovcov. Táto má najväčšie zásluhy na výstavbe železiarskeho priemyslu v údolí Štítnika. Slovenské pece, od polovice 19. storočia, postupne zanikali a nahradili ich vysokými pecami. Rudy z ložísk na Hrádku zhutňovali v Štítniku a Kunovej Teplici. Po vyčerpaní vhodných zásob suroviny na ložisku Dolný Hrádok, začali v druhej polovici 19. storočia intenzívne otvárkové práce na sideritových šošovkách Horného Hrádku. Nepriaznivé úložné pomery neumožnili koncentráciu ťažby, a tak skoro každú šošovku otvárali samostatnou úvodnou štôlňou. Na severnej strane boli začiatkom minulého storočia štôlne Fridrich, Štefan, Kobelarka, Agneta, Alžbeta a Dedičná. Hneď ako štôlňa dosiahla ložisko, začali s prípravou na dobývanie. Väčšie šošovky dobývali priečnou výstupkovou metódou. Vŕtacie práce a nakladanie vykonávali ručne, rozpojovanie pomocou trhavín, doprava bola ručná banskými vozíkmi. Na sústredenie ťažby, boli na povrchu jednotlivé štôlne spojené sústavou povrchových úzkokoľajných tratí a zvážnych, pomocou ktorých sa rúbanina dopravovala k nakladacej stanici lanovky. Dĺžka lanovky, postavenej v roku 1902, bola 4,8 km a spájala ložiskovú oblasť Horný Hrádok s vysokou pecou v Štítniku. Vedľa vysokej pece postavili ešte v roku 1897 výkonnejšiu pražiareň rúd, čím zabezpečili efektívnejšie zužitkovanie sideritovej rudy. Ankerity s vyšším obsahom železa dobývali tiež a využívali ich ako prísady pri zhutňovaní. Pokusy s využívaním okrových rúd z Dolného Hrádku nemali praktický význam. Prevádzku vysokej pece zastavili v roku 1909.
Celý majetok v roku 1910 odkúpil štát, ktorý pokračoval v podnikaní. Od nasledujúceho roku rudu prepravovali do vysokej pece v Tisovci, o dva roky neskôr rekonštruovali pražiareň v Štítniku a vybudovali železničnú vlečku do stanice Štítnik. V ťažbe pokračovali na ložiskách Horného Hrádku, pokúsili sa aj o využitie okru na výrobu farbiva, ale k ich pravidelnému dobývaniu nedošlo. Po roku pokračovali v ťažbe až do roku 1927, kedy pre vyčerpanie ložísk ťažbu zastavili.
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia uskutočnili geologický prieskum ložísk, ktorý v roku 1955 ukončili výpočtom zásob nerastnej suroviny na ložisku Horný Hrádok. Nasledujúceho roku ložiská prevzala ťažobná organizácia železorudných baní, ktorá vykonávala banské práce na ložisku Horný Hrádok do roku 1960 a na ložisku Dolný Hrádok do roku 1967.
(POKRAČOVANIE)

 

Ing. Mikuláš Rozložník

 

Čítať 3663 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:50

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x