streda, 15 máj 2019 18:20

Andrássyho obrazáreň Krásnohorskom Podhradí otvorila svoje brány Doporučený

Napísal(a) Mgr. Eva Lázárová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, otvorilo v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí dňa 9. mája 2019 o 16.00 hod. vernisážou výstavu ĽUDOVÍT FELD. Napriek veľmi nepríjemnému, studenému a upršanému počasiu otvorenie výstavy oslovilo mnohých (cca 70 osôb), nielen z obce Krásnohorské Podhradie, ale aj z Rožňavy a okolia.
Vernisáž otvoril riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Pavol Lackanič. Príspevok o osobe Ľudovíta Felda a jeho tvorbe predniesol kurátor výstavy Mgr. Michal Štofa, odborný pracovník Východoslovenskej galérie.

Vo svojom vystúpení charakterizoval osobnosť autora a jeho diela prezentované na výstave. V roku 2016 Východoslovenská galéria pripravila rozsiahlu výstavu k 25. výročiu úmrtia autora, kde bolo prezentovaných okolo 150 jeho prác. V Andrássyho obrazárni je prezentovaných 44 diel Východoslovenskej galérie, ktoré sú doplnené jeho prácami v správe Baníckeho múzea v Rožňave v počte 9 ks. Jedná sa väčšinou o grafiky a akvarely. Vernisáž pokračovala príhovorom Mgr. Evy Lázárovej – kurátorky fondu výtvarného umenia Baníckeho múzea v Rožňave. Vo svojom vystúpení pripomenula, že Ľudovít Feld sa v 70. rokoch 20. storočia často zdržiaval v obci Krásnohorské Podhradie viacero týždňov, vyhľadával zaujímavé témy k svojim dielam a samozrejme často maľoval z rôznych pozícií dominantu obce hrad Krásnu Hôrku. Niekoľko týždňov prebýval na súkromí u pani Margity Mogyorósiovej, ktorej dcéra Gréta sa zúčastnila vernisáže. Slávnostný akt vernisáže ukončilo vystúpenie Árpáda Farkaša, ktorý zahral dve klavírne skladby.

Plánované sprievodné podujatia k výstave:

  • Odborná prednáška s prezentáciou kurátora výstavy Mgr. Michala Štofu – jún 2019
  • Prednáška o koncentračnom tábore Auschwitz PhDr. Andrey Ševčovičovej – 31.05.2019
  • Premietanie dokumentárneho filmu o Ľ. Feldovi pod názvom ŠTETCOM A PEROM PÍSANÉ z roku 1979 – september 2019

Presné termíny podujatí budú zverejnené na webstránke Baníckeho múzea v Rožňave.

Výstavu je možné navštíviť do 29.9.2019 počas otváracích hodín: Streda – Nedeľa 13:00 – 17:00 hod.

Mgr. Eva Lázárová

 

Čítať 868 krát Naposledy zmenené streda, 15 máj 2019 18:38

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x