×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /nfsmnt/hosting1_2/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/kultura/kniznica/citaj
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/kniznica/citaj
piatok, 03 jún 2011 10:37

Dobrodružstvo, ktoré dokáže vyčariť iba kniha. Rozvíjajme umenie počúvaním druhého Doporučený

Napísal(a) Tatiana Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Či si to pripúšťame, alebo nie, návyky z rodinného prostredia ovplyvňujú budúci vývoj malého jedinca. Zo začiatku sú to rôzne hračky a spôsob hrania sa a neskôr k tomu pribúda knižka. Najprv obrázková a postupom času aj s písmenkami. Obdobie medzi týmito dvoma fázami je veľmi dôležité. Čo si predstavíte pod slovami "hlasné čítanie"? My sme jeden z množstva spôsobov využili a prihlásili sme sa do celoslovenskej akcie.
Už po druhýkrát sa Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave zapojila  do 4. ročníka detského čitateľského maratónu "Čítajme si... ," nad ktorým prevzala záštitu pani Oľga Feldeková, známa humoristka a spisovateľka a v tomto projekte krstná mama.

O prekonaní slovenského rekordu o Najpočetnejší detský čitateľský maratón sa Linka detskej istoty pri SV UNICEF rozhodla pokračovať  v tradícii tohto podujatia. Deti na celom Slovensku prostredníctvom knižníc a škôl sa striedali pri čítaní knihy od 9,00 do 15,00. Kým minulý rok bola kniha na celom Slovensku daná organizátorom, v tomto roku to bolo podľa vlastného výberu. U nás v Rožňave sme sa započúvali do príbehov knihy Andrey Gregušovej: Operácia Orech a iné dedkoviny a čítanie odštartoval krátkym úryvkom, ako aj svedkom celého dňa bol, viceprimátor mesta pán Pavol Burdiga.
Cieľom projektu bolo opäť zapojiť čo najväčší počet detí do aktivity - čítania, ktoré v posledných rokoch vytláčajú moderné technické zariadenia, ako je počítač, mobil...
Niekto môže namietať a povie, že nie je medzi tichým čítaním a hlasným čítaním žiaden rozdiel. Mýli sa. Svedčí o tom aj veľký nárast prípadov detí s poruchami učenia. Ten, kto vie dobre nahlas čítať, si ľahšie a skôr osvojí učivo. „Aj u nás boli deti, ktoré na svoj vek sú slabšie a „bojujú“ s rôznymi slovíčkami,“ povedala riaditeľka knižnice Mgr. Kyselová. Je štatisticky dokázané, že na Slovensku rodičia čoraz menej čítajú svojim deťom. „Prečo je to tak? Prečo nám vyrastá takáto generácia, kde záujem o knihy je značne takmer na poslednom mieste?“ pýta sa pracovníčka knižnice a pokračuje: „Tento rok sme si všimli, že nielen čítanie robí mnohým deťom problém, ale dokonca nie sú schopné obsedieť a počúvať toho druhého“. Spoločne s kolegyňou z úseku pre deti a mládež už rozmýšľa o budúcom roku, ako to vylepšiť a rozšíriť, aby tých detí pri čítaní bolo ešte viac.
A ako to všetko dopadlo? Na celom Slovensku v minulom roku 2010 čítalo 21 234 detí a v tomto roku to bolo 30 480. Sme nesmierne radi, že rekord bol prekročený a že sa nám podarilo prispieť k motivácii detí k čítaniu kníh. V Rožňave sme ich mali 90 a boli zo ZŠ Zlatá ulica, Zelený strom, Pionierov a Katolíckej ZŠ sv. Jána Nepomuckého.
Týmto podujatím chceme aj v budúcnosti zviditeľniť knižnicu u detských čitateľov a nadchnúť ich k pravidelnej návštevnosti, čo by znamenalo dôsledné naplnenie hlavného cieľa projektu, a to vzbudiť v deťoch záujem o čítanie. Zúčastnené deti sa podpisovali na jeden veľký diplom, každý, kto čítal, dostal malý diplom so svojím menom a všetky deti budú zaradené do zlosovania detských knižiek.
Tatiana Bachňáková
Foto: Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

{gallery}kultura/kniznica/citaj{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 1653 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:14

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.