streda, 26 jún 2019 19:39

Blíži sa koštovka páleniek v Lukovištiach Doporučený

Napísal(a) Miroslava Vargová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Do súťaže Lukovišťský kališčok 2019 bolo doručených viac ako 270 vzoriek z 30 páleníc z 3 štátov (Slovensko, Maďarsko a Rakúsko), ktoré budete môcť ochutnať už v sobotu 6. júla v Lukovištiach, kde sa uskutoční vyhodnotenie súťaže a koštovka páleniek.
Podujatie začne prednáškou o výrobe ovocných destilátov a bude pokračovať vyhodnotením súťaže a ocenením víťazov, ktorým bude udelených 84 zlatých, 100 strieborných a 75 bronzových diplomov.
Koštovka páleniek v duchu „pi málo – pi dobré" odštartuje poobede a bude prebiehať do večerných hodín alebo do minutia vzoriek.

Na výber bude 274 súťažných destilátov v kategóriách slivka, hruška, jablko, čerešňa, záhradná zmes a iné destiláty, z ktorých bude možné ochutnať napríklad pálenku z hrozna, drienky, šípky, trnky, bazy, maliny, marhule či figy. Zaujímavosťou je pálenka z paradajok, vypálená v pálenici v Grazi v Rakúsku.

Popritom si degustujúci budú môcť pochutnať na dobrom jedle a spestrením celého podujatia bude kultúrny program. „Naším cieľom je predovšetkým zvýšiť povedomie verejnosti o príprave kvalitných ovocných destilátov, vyrobených v licencovaných páleniciach, ale aj zviditeľnenie obce a regiónu Gemer-Malohont, v ktorom má výroba pálenky bohatú históriu a tradíciu," dodala Alena Segedyová, starostka obce Lukovištia.

Tu je len niekoľko čísel z degustácie ovocných destilátov, ktorá sa konala v piatok 17. mája 2019 v Lukovištiach v rámci súťaže Lukovišťský kalíščok. Viac ako 270 vzoriek z 30 páleníc hodnotilo 34 degustátorov. Degustátori pod odborným dohľadom členov Slovenského Rádu rytierov destilátov anonymne hodnotili vzhľad, čistotu a intenzitu vône a chuti, ako aj vzájomnú vyváženosť chuti a vône páleniek. Spomedzi 6 súťažných kategórií bola najpočetnejšie zastúpená kategória sliviek.

Najlepšie hodnotené destiláty postúpili do finále, v ktorom bol určený šampión súťaže, ktorým sa stala slivovica od Eduarda Gruya vypálená v pálenici v Lučenci. Okrem toho hodnotitelia udelili zúčastneným pestovateľom dokopy 259 zlatých, strieborných a bronzových diplomov, čo svedčí o vysokej úrovni zúčastnených vzoriek.

Viac informácií: Obecný úrad Lukovištia - 047/5690 101,

Miroslava Vargová
Foto: Ivka Kováčová

 

Čítať 297 krát Naposledy zmenené piatok, 28 jún 2019 12:26

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x