streda, 26 jún 2019 19:39

Blíži sa koštovka páleniek v Lukovištiach Doporučený

Napísal(a) Miroslava Vargová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Do súťaže Lukovišťský kališčok 2019 bolo doručených viac ako 270 vzoriek z 30 páleníc z 3 štátov (Slovensko, Maďarsko a Rakúsko), ktoré budete môcť ochutnať už v sobotu 6. júla v Lukovištiach, kde sa uskutoční vyhodnotenie súťaže a koštovka páleniek.
Podujatie začne prednáškou o výrobe ovocných destilátov a bude pokračovať vyhodnotením súťaže a ocenením víťazov, ktorým bude udelených 84 zlatých, 100 strieborných a 75 bronzových diplomov.
Koštovka páleniek v duchu „pi málo – pi dobré" odštartuje poobede a bude prebiehať do večerných hodín alebo do minutia vzoriek.

Na výber bude 274 súťažných destilátov v kategóriách slivka, hruška, jablko, čerešňa, záhradná zmes a iné destiláty, z ktorých bude možné ochutnať napríklad pálenku z hrozna, drienky, šípky, trnky, bazy, maliny, marhule či figy. Zaujímavosťou je pálenka z paradajok, vypálená v pálenici v Grazi v Rakúsku.

Popritom si degustujúci budú môcť pochutnať na dobrom jedle a spestrením celého podujatia bude kultúrny program. „Naším cieľom je predovšetkým zvýšiť povedomie verejnosti o príprave kvalitných ovocných destilátov, vyrobených v licencovaných páleniciach, ale aj zviditeľnenie obce a regiónu Gemer-Malohont, v ktorom má výroba pálenky bohatú históriu a tradíciu," dodala Alena Segedyová, starostka obce Lukovištia.

Tu je len niekoľko čísel z degustácie ovocných destilátov, ktorá sa konala v piatok 17. mája 2019 v Lukovištiach v rámci súťaže Lukovišťský kalíščok. Viac ako 270 vzoriek z 30 páleníc hodnotilo 34 degustátorov. Degustátori pod odborným dohľadom členov Slovenského Rádu rytierov destilátov anonymne hodnotili vzhľad, čistotu a intenzitu vône a chuti, ako aj vzájomnú vyváženosť chuti a vône páleniek. Spomedzi 6 súťažných kategórií bola najpočetnejšie zastúpená kategória sliviek.

Najlepšie hodnotené destiláty postúpili do finále, v ktorom bol určený šampión súťaže, ktorým sa stala slivovica od Eduarda Gruya vypálená v pálenici v Lučenci. Okrem toho hodnotitelia udelili zúčastneným pestovateľom dokopy 259 zlatých, strieborných a bronzových diplomov, čo svedčí o vysokej úrovni zúčastnených vzoriek.

Viac informácií: Obecný úrad Lukovištia - 047/5690 101,

Miroslava Vargová
Foto: Ivka Kováčová

 

Čítať 557 krát Naposledy zmenené piatok, 28 jún 2019 12:26

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.