×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /nfsmnt/hosting1_2/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/kultura/folklor/gp
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/folklor/gp
streda, 24 október 2012 22:53

Gemerská podkovička svojou troškou prispela k tomu, aby sa črtala jej bohatá budúcnosť Doporučený

Napísal(a) Mgr. Danka Hladovcová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V utorok 23. októbra 2012 sa v Revúcej konal festival detských folklórnych súborov Gemera – Malohontu, pod názvom „Gemerská podkovička“. Stretli sa na ňom detské folklórne súbory Lieskovček, Hájik z Rimavskej Soboty, Zornička a Mladosť z Klenovca, Zrkadielko z Hnúšte, Čižíček z Tisovca a Lykovček z Revúcej.
V dopoludňajších hodinách sa detské kolektívy zúčastnili exkurzie Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, a pre vedúcich jednotlivých súborov


bola v tom istom čase zrealizovaná tvorivá dielňa s p. Andreou Jágerovou na tému rytmika.
V poobedňajších hodinách sa deti zúčastnili návštevy cintorína, kde pri hrobe p. Evy Skalskej, zakladajúcej členky a dlhoročnej vedúcej detského folklorného súboru Lykovček, ktorá svojou činnosťou významne prispievala k folklórnemu životu na Gemeri – Malohonte si pripomenuli jej šieste výročie úmrtia.
V rámci tvorivých dielní pre deti spolu s lektormi sa účastníci podujatia (detské folklórne súbory) oboznámili s ľudovým tancom, spevom, odievaním, hudobnými nástrojmi a zvykoslovím Gemera - Malohontu.
V podvečerných hodinách (o 17.00) sa folklórne kolektívy predstavili aj širšej verejnosti v spoločnom programe, ktorý sa konal v Dome kultúry v Revúcej.
Cieľom festivalu, od jeho vzniku v roku 2009, je podporovať uchovávanie nehmotného kultúrneho dedičstva Gemera – Malohontu a bohatých folklórnych tradícií okresu Revúca. Dúfam, že Gemerská podkovička svojou troškou prispela k tomu, aby sa črtala jej bohatá budúcosť. V súčasnosti je jediným, aj keď veľmi dôstojným, reprezentantom detského folklóru v meste a okrese, detský folklórny súbor Lykovček. Tento súbor je zároveň jediným folklórnym súborom v okrese Revúca, ktorý vyvíja aktívnu činnosť. Želám mu teda veľa síl do ďalšej činnosti a veľa úspechov.
Zároveň ďakujem všetkým kolektívom a jednotlivcom, ktorí na festivale účinkovali a vedúcim detských folklórnych súborov, ako aj základným školám v Revúcej a všetkým divákom, ktorí v utorok popoludní zavítali do Diváckej sály Domu kultúry v Revúcej.
Organizátori podujatia boli: BBSK – Gemersko – Malohontské osvetové stredisko  v Rimavskej Sobote, Mestské kultúrne stredisko v Revúcej, Literárny klub pri Kníhkupectve KnihArt v Revúcej. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Mgr. Danka Hladovcová

{gallery}kultura/folklor/gp{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 1536 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:17

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.