piatok, 18 december 2015 13:51

Gemersko-malohontské múzem vlastní slovenský kalendár z roku 1787

Napísal(a) Mgr. Iveta Krnáčová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

rs najstarší kalendár GMM 03 aHistorická knižnica Gemersko-malohontského múzea vo svojich policiach ukrýva útlu knižku o rozmeroch 14,5 x 8,5 cm – 93-stranový kalendár na rok 1787, ktorý je najstarším slovenským kalendárom v knižnici múzea. Počas januára 2016 (4. – 29. 1.) bude vystavený v expozícii múzea ako predmet mesiaca.
Základnou funkciou kalendárov, a teda i dôvodom na ich vydávanie, je orientácia v čase. Tlač kalendárov v Uhorsku je známa od 17. storočia, avšak v susedných európskych krajinách boli kalendáre tlačené už v 15. storočí. Knižné periodické kalendáre patrili koncom 18. storočia medzi najvýznamnejšie a najrozšírenejšie knihy pre ľud.

Boli komerčnou tlačou, vydávanou vo vysokých nákladoch, ktorá zabezpečovala tlačiarom i kníhviazačom istý zisk. Najčastejšie boli, kvôli cenovej dostupnosti, viazané v mäkkej papierovej väzbe bez textu, zdobenej farebne rastlinnými motívmi. Väčšinou ich predávali samotní kníhviazači, predovšetkým na jarmokoch. Pre zámožnejších zákazníkov viazali kalendáre i do drahých, bohato zdobených väzieb.

V roku 1905 podaroval Jozef Kolbenheyer do vtedajšieho Gemerského župného múzea v Rimavskej Sobote malú, vreckovú knižku: Nowý a Starý Kalendář, Na Rok Krysta Pána 1787. Kalendár je napísaný v slovakizovanej češtine, švabachom (nemeckým neogotickým písmom). Vytlačil ho banskobystrický kníhtlačiar Ján Jozef Tumler. Okrem klasickej čiernej tlačiarenskej farby použil na zvýraznenie určitých častí textu i červenú farbu.
Kalendár o rozmeroch 14,5 x 8,5 cm je viazaný v jednoduchej papierovej obálke. Obsahuje 93 strán, pričom za tlačenými údajmi o jednotlivých mesiacoch sa nachádzajú listy na poznámky, teda kalendár plní i funkciu vreckového zápisníka. Nachádzajú sa v ňom rukopisné, pravdepodobne domáce hospodárske záznamy neznámej majiteľky. informácie o jednotlivých dňoch v kalendári obsahujú aj osobné mená, sviatky, nebeské znamenia a iné dobové symboly, aspekty, fázy mesiaca, čas východu a západu slnka i zatmenia slnka a mesiaca. Následne obsahuje poučnú časť, kde čitateľ nájde usporiadaný zoznam miest a času konania jarmokov v Uhorsku a v blízkych mestách susedných krajín v roku 1787, prepočet mincí rôznych mien, ale i napríklad poučenie, že „vši je najlepšie z hlavy vytráviť“, ďalej rady o vyháňaní potkanov, ale i chove koní, presádzaní stromov a iné poučenia.

Pripravila: Mgr. Iveta Krnáčová

 

Čítať 3546 krát Naposledy zmenené piatok, 18 december 2015 14:21

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x