sobota, 02 marec 2019 20:55

Beseda s Danielom Majlingom, rodákom z Revúcej o jeho antológii poviedok Ruzká klazika Doporučený

Napísal(a) I. Krnáčová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

V pondelok 11. marca 2019 o 13.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční beseda s Danielom Majlingom o jeho antológii poviedok Ruzká klazika a o knižne vydanom komixe Zóna. Daniel Majling, rodák z Revúcej, je literátom i známym dramaturgom v Slovenskom národnom divadle. Väčší počet účastníkov besedy prosíme nahlásiť vopred. 
Knižnica Gemersko-malohontského múzea každoročne prezentuje zaujímavé knižné tituly autorov z regiónu Gemer-Malohont. Činí tak v rámci podujatia Marec – mesiac knihy. Tentokrát už 14. ročník podujatia predstaví literárnu tvorbu Daniela Majlinga.

Daniel Majling, hoci žije v Bratislave, píše v Gemeri, kam prichádza i za svojimi rodičmi. Zaslúžil sa o vznik knihy poviedok Ruzká klazika. Je literárnym autorom a zároveň aj výtvarníkom dvoch kníh komiksov: Rudo a Zóna.

rs BESEDA majling 2Antológia poviedok Ruzká klazika vyšla vo vydavateľstve BRAK v roku 2017. Výberom tém, postáv a prostredia pripomína diela slávnych ruských klasikov, je však len ich humorne ladenou napodobeninou, podľa vlastných slov autora, fejkom. V antológii je uvedené, že poviedky zostavil a preložil Daniel Majling. K ich autorstvu nám snáď povie viac osobne. Motívom bol možno autorov výrok: „Filmy, knihy aj divadlo majú význam vtedy, ak vďaka nim začnete vnímať svet inak. Po niektorých prednáškach na vysokej škole som okamžite utekal do knižnice a požičal som si všetky knihy, o ktorých profesori hovorili, pretože som o všetkých tých nových veciach chcel vedieť čo najviac. To boli pre mňa najkrajšie chvíle.“ Kniha Ruzká klazika bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2018.

Komix Rudo v knižnej podobe vydal LABYRINT, v českom jazyku v roku 2014. Obsahuje zábavné príhody povaľača Ruda. Komix vyjde čoskoro aj v slovenčine, v novom, rozšírenom vydaní.

Komiks Zóna je detektívkou, kde Rudo (možno ten istý, možno iný) pátra po zmiznutom kamarátovi. Knižne vyšiel vo vydavateľstve BRAK v roku 2018. Majling pomenoval dielo podľa tajuplnej oblasti na Gemeri. „Na juhu stredného Slovenska je zóna, ktorá má rozlohu len dvadsať štvorcových kilometrov, nachádza sa v katastri štyroch dedín,“ píše sa v knihe. Autor konkretizuje ako jednu z dedín Zóny Lipovec, no dej sa odohráva aj v Rimavskej Sobote.

Vo všetkých literárnych dielach Daniela Majlinga nájdete autorov príznačný čierny humor, iróniu i sarkazmus.

Daniel Majling sa narodil sa 14. mája 1980 v Revúcej. Po absolvovaní Vysokej školy múzických umení v Bratislave pôsobil ako dramaturg v Divadle Andreja Bagara v Nitre, od roku 2014 je dramaturgom v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. V oblasti dramatickej tvorby získal už viacero ocenení. Spomenieme najnovšie:

  • Divadelné ocenenie sezóny: DOSKY 2014 - Objav sezóny: spolu s Miriam Kičiňovou za dramaturgiu inscenácie Desatoro, Činohra SND, Bratislava. Sú to inscenácie desiatich Božích prikázaní ako krátke zamyslenia, reflexie a polemiky so súčasnou morálkou a právom západnej Európy.
  • Cena Tatra banky Mladý tvorca 2014 za dramaturgiu inscenácie SND Láskavé bohyne. Je to dramatizácia rovnomenného románu Jonathana Littella. Dielo v tematike druhej svetovej vojny hovorí o vzniku a pretrvaní násilia v nás.
  • Daniel Majling bol nominovaný na cenu Krištáľové krídlo za rok 2018 v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za dramatizáciu divadelnej hry SND Projekt 2018. Dielo vzniklo na motívy próz Josepha Rotha k storočnici vzniku Československa.

Beseda je realizovaná s finančnou podporou BBSK.

Iveta Krnáčová

 

Čítať 928 krát Naposledy zmenené sobota, 13 apríl 2019 15:27

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.