štvrtok, 29 november 2018 17:20

Vernisáž výstavy ROŽŇAVA BAŇA – život a práca zožala úspech Doporučený

Napísal(a) Erika Hermélyi Gecelovská
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Občianske združenie Medza a Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v utorok 27.11.2018 slávnostne otvorili výstavu Rožňava Baňa – život a práca v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 100 záujemcov. Riaditeľ múzea, Pavol Lackanič, na úvod všetkých privítal a v krátkosti predstavil projekt Spolupráca a budovanie siete pre zachovanie spoločného priemyselného dedičstva, vďaka ktorému mohla byť táto výstava prezentovaná verejnosti. Na slávnostnej vernisáži boli prítomní aj maďarskí priatelia zo združenia Észak - Keleti Átjáró Kulturálisés Tudományos Közhasznú Egyesület z Miskolca, ktorí sú partnermi OZ Medza v rámci cezhraničnej spolupráce Interreg SK-HU Budovanie partnerstva.

Všetci účastníci následne zažili premiéru projektového 17-minútového dokumentárneho filmu ROŽŇAVA BAŇA, ktorý je ďalším výstupom uvedeného projektu a ktorý zožal u publika veľký úspech. V priebehu najbližších dní bude film doplnený o maďarské titulky. Gabriela Kolesárová, jedna z autorov výstavy, následne predstavila jej obsah, vykonaný archívny výskum a výskum oral history. Súčasne sa poďakovala prítomným účastníkom výskumu za poskytnutie informácií a materiálu z rodinných archívov týkajúcich sa témy práce a života na Rožňava Bani. Následne už prítomní mohli obdivovať výstavu, ktorú okrem iného tvorilo približne 120 autentických fotografií z fondov Baníckeho múzea v Rožňave a súkromných archívov.

Členovia OZ Medza zároveň deklarovali ďalší výstup projektu, ktorým je vydanie dvojjazyčnej publikácie o Rožňava Bani. Kniha bude prezentovať výsledky výskumu. Výstavu „Rožňava baňa – život a práca“ si môžete pozrieť v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave do konca januára 2019.

Erika Hermélyi Gecelovská

 

Čítať 1526 krát Naposledy zmenené štvrtok, 29 november 2018 18:11

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.