sobota, 12 október 2019 15:20

Výstavu "Biblia a reformácia" v GMM predĺžili do 20. októbra Doporučený

Napísal(a) Mgr. Martina Oštrom Mareková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V priestoroch Gemersko-malohontského múzea dňa 17. septembra 2019 sa uskutočnila vernisáž výstavy „Biblia a reformácia“. Výstavu autorsky pripravil Béla Pohóczky mladší, farár reformovanej cirkvi, v spolupráci so Zuzanou Moncoľovou, farárkou evanjelickej cirkvi a. v. Trvanie výstavy sa predĺžilo do 20. októbra 2019.
Výstava sa tematicky dotýka obdobia reformácie katolíckej cirkvi. Vystavené budú predmety, dokumenty a literatúra súvisiace s reformáciou, pochádzajúce zo súkromnej zbierky širkovského farára Bélu Pohóczkeho a jeho otca. Súčasťou výstavy budú aj staré tlače z obdobia reformácie a protireformácie, predovšetkým protestantská teologická literatúra – biblie, modlitebné knihy, knihy kázní, spevníky.

Ich zbierku mohla verejnosť prvý krát vidieť v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v roku 2017, kedy prebiehala výstava venovaná 500. výročiu reformácie. Cieľom výstavy „Biblia a reformácia“ je pripomenúť si jednu z významných etáp v dejinách Európy a Slovenska, predstaviť počiatky, priebeh a osobnosti reformačného hnutia.

Reformácia sa začala pred viac ako pol tisícročím a jej cieľom bolo reformovať katolícku cirkev. Začala sa vystúpením nemeckého teológa Martina Luthera proti predávaniu odpustkov, ktorý 31. októbra 1517 pribil na dvere nemeckého chrámu vo Wittenbergu svojich 95 výpovedí proti cirkevným priestupkom. Nové učenie sa šírilo veľmi rýchlo a ohlas našlo najmä medzi šľachtou a meštianstvom. Katolícka cirkev a pápež sa cítili mocensky ohrození. Cisár Karol V. chcel zachovať jednotu cirkvi, lebo náboženský rozkol by mohol vyvolať politickú fp bbsk logonejednotnosť v ríši. V máji 1521 v meste Worms vyhlásil nad Lutherom a jeho prívržencami ríšsku kliatbu so zákazom vydávania a čítania Lutherových spisov. Počas svojho exilu na hrade Wartburg Luther preložil Nový zákon do nemčiny, ktorý vyšiel v septembri 1522. Reformačné snahy vyvolali radikálne zmeny v Európe. V 20. rokoch 16. storočia už boli rozšírené aj v Uhorsku, ale reformácia prakticky prebiehala aj v nasledujúcich storočiach.
Výstava je realizovaná s finančnou podporou BBSK.

Mgr. Martina Oštrom Mareková

 

Čítať 556 krát Naposledy zmenené sobota, 12 október 2019 16:02

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.