piatok, 29 november 2019 14:56

Geologickou bádateľňou rozšírili Expozíciu baníctva a hutníctva Gemera v Rožňave Doporučený

Napísal(a) Robert Šimko
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, dňa 28. novembra 2019, slávnostne otvorilo Geologickú bádateľňu a exteriérovú časť Expozície baníctva a hutníctva Gemera, ktoré v posledných dňoch vyrástli v areáli Zážitkového centra SENTINEL. Cieľom rozšírenej múzejnej infraštruktúry je zlepšiť kvalitu služieb a posilniť regionálny turizmus v oblasti poznávania montánnej histórie na území Košického samosprávneho kraja. Podujatie svojimi príhovormi otvorili predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, primátor mesta Rožňava Michal Domik a riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Pavol Lackanič. Medzi pozvanými hosťami boli poslanci Košického samosprávneho kraja, zástupcovia samosprávy, základných a stredných škôl ako aj zástupcovia spolupracujúcich partnerov.

Vrcholom podujatia bolo uvedenie bádateľne do života. Samotného aktu uvedenia sa ujal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, ktorý geologickým kladivkom symbolicky rozpojil talk (mastenec), ktorý sa ešte dodnes ťaží v Gemerskej Polome.

12 1814x1360„V rámci výzvy Tradície inšpirujú inovácie sme v tomto roku v našom kraji podporili šesť projektov, ktoré majú potenciál rozhýbať regionálny turizmus a prilákať do kultúrnych zariadení viac mladých ľudí. Som veľmi rád, že jedným z týchto projektov je aj Geologická bádateľňa v Baníckom múzeu v Rožňave. Baníctvo je neodmysliteľne späté s históriou Gemera a práve vďaka týmto novým expozíciám sa návštevníci dozvedia viac o tom, aké poklady ukrývali bane v tomto regióne, či aké výrobky vyrábali tunajšie železiarne,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

„Hlavnou cieľovou skupinou sú študenti stredných škôl, pre ktorých bude prispôsobená aj odborná náročnosť a aktivity múzejnej pedagogiky v novovytvorenej bádateľni, v ktorej máme prichystané aktivity, ako napríklad ryžovanie zlata, rozpojovanie hornín pomocou geologického kladivka, hľadanie fosílií v piesku a pod.,“ uviedol riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Pavol Lackanič. Podnetom pre zrod bádateľne a exteriérovej časti Expozície baníctva a hutníctva Gemera, bol úspešný projekt múzea v programe Terra Incognita a výzvy „Tradície inšpirujú inovácie“, ktorý podporil vo výške 19 966,80 EUR Košický samosprávny kraj.

Samotný projekt si dal za úlohu vytvoriť v areáli interaktívne pracovisko, ktoré pritiahne nielen nových návštevníkov, ale aj tých, ktorí už múzeum a región navštívili. Vzhľadom na fakt, že sa jedná o exteriérový prvok, pre návštevníkov bude plne k dispozícii na začiatku nasledujúcej sezóny.

Robert Šimko

 

Čítať 526 krát Naposledy zmenené piatok, 29 november 2019 22:15

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.