streda, 25 november 2020 22:01

Ottův slovník naučný Predmet mesiaca december 2020 Doporučený

Napísal(a) Mgr. I. Krnáčová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V rámci prezentačnej aktivity „predmet mesiaca“ bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote vystavená encyklopédia z prelomu 19. a 20. storočia, Ottův slovník naučný. 28-zväzkové dielo bude vystavené od 1. do 31. decembra 2020.

Knižne vydané encyklopédie už v dnešnej internetovej dobe pomaly upadajú do zabudnutia. Sú však výnimočným zdrojom informácií, výsledkom mimoriadneho úsilia veľkého tímu vedeckých spolupracovníkov. Na ich čítanie nepotrebujete žiadne elektronické zariadenia.
V rokoch 1888 - 1909 vydal pražský vydavateľ a nakladateľ Jan Otto 28-zväzkovú všeobecnú encyklopédiu: „Ottův slovník naučný. Illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí“. Dielo je najväčšou českou encyklopédiou. Tvorí ho 27 zväzkov kníh abecedne zoradených hesiel a jeden, v poradí 28. zväzok doplnkov. Encyklopédia obsahuje na 29 000 stranách temer 140 000 hesiel, z nich mnohé sú zložené z viacerých obsahovo bohatých podhesiel. Heslá sú doplnené približne 5 000 obrázkami a takmer 500 nestránkovanými prílohami.

Významný pražský vydavateľ a nakladateľ Jan Otto (1841 - 1916) vydával učebnice, časopisy, českú a svetovú literatúru. Najväčšia česká encyklopédia nesie jeho meno. Vytvoril ju spoločne s mnohými spolupracovníkmi. V počiatočnom období koncipovania encyklopédie bol jej hlavným redaktorom univerzitný profesor Tomáš Garrigue Masaryk (1850 - 1937), neskôr publicista a historik Josef Kořán (1838 - 1912). Dielo je výsledkom práce 60 vedeckých redaktorov a asi 1 100 ďalších spoluautorov.

Ottův slovník naučný je vytlačený na strojovom papieri. Viazaný je v krásnej polokoženej väzbe. Čierna koža pokrýva chrbát a rohy knižných dosiek. Lepenkové knižné dosky sú potiahnuté textíliou čiernej farby. Oriezka kníh je zdobená mramorovým vzorom. Ručne šité kapitáliky sú bielo-hnedé. Chrbát kníh je bohato zdobený technikou slepotlače a zlátenia. Centrálnym motívom vyobrazenia je symbol víťazstva, okrídlená bohyňa Niké z gréckej mytológie, ktorú neskôr starovekí Rimania nazývali Viktóriou. Jej atribútmi sú horiaca fakľa symbolizujúca svetlo poznania a vavrínový veniec pre víťaza nad temnotou nevzdelanosti. Nad hlavou bohyne je zobrazený znak českého kráľovstva.

rs Ottuv slovnik naucny 1   rs Ottuv slovnik naucny 2 a

 

Vystavené úplné encyklopedické dielo je čiastočne poškodené opotrebovaním. Slúžilo čitateľom pred viac než 100 rokmi a od nového roka 2021 bude znova dostupné k štúdiu všetkým návštevníkom knižnice Gemersko-malohontského múzea.

Mgr. Iveta Krnáčová

 

Čítať 759 krát Naposledy zmenené streda, 25 november 2020 22:39

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.