Vytlačiť túto stránku
pondelok, 07 jún 2021 10:46

Hosťom projektu „Tajomstvá v literatúre IV“ GKPD v Rožňave - MgA. Marica Harčaríková

Napísal(a) T. Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja pripravila pre žiakov a študentov v utorok 8. júna 2021 podujatie s MgA. Maricou Harčaríkovou pod názvom „Umenie prednesu“. Podujatia sa uskutočnia pre žiakov ZŠ a študentov SŠ v rámci projektu Tajomstvá v literatúre IV, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu.

Umelecký prednes je predovšetkým umenie vnímania textu. Recitátor potrebuje svoju výpoveď „odovzdať“ poslucháčom. Príprava recitátora je komplexná činnosť, ktorej cieľom nie je len verejné vystúpenie, ale je to aj harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa s dôrazom na zdokonaľovanie jeho rečových schopností.
Hosťom projektu „Tajomstvá v literatúre IV“ bude lektorka pre umelecký prednes a pedagogička hudobno-dramatického umenia MgA. Marica Harčaríková. „Prednášky s praktickými ukážkami budú venované tvorbe umeleckého prednesu,“ povedala odborná pracovníčka knižnice Tímea Bagačková Zollerová

rb Umenie prednesu a dodala „Lektorka priblíži tvorivé metódy a formy prípravy prednesu a spolu so študentmi Konzervatória Košice predstaví i praktické ukážky interpretácie. V rámci dvoch podujatí sa žiaci základnej školy oboznámia s Milanom Rúfusom a študenti strednej školy s Pavlom Országhom Hviezdoslavom.“

Úlohou pedagóga i knihovníka je usmerňovať hľadanie budúceho recitátora, odporúčať mu vhodné pramene, spoločne si listovať v knihách, čítať zaujímavé ukážky. Je potrebné pritom prihliadať na jeho záujem, schopnosti, či temperament. Podujatia pod názvom „Umenie prednesu“ 8. júna 2021 v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 budú realizované pod vedením lektorky pre umelecký prednes MgA. Marici Harčaríkovej a študentov Konzervatória Košice v rámci projektu Tajomstvá v literatúre IV, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu.

Tatiana Bachňáková

 

Čítať 154 krát Naposledy zmenené pondelok, 07 jún 2021 13:35