piatok, 09 júl 2021 10:19

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave to v lete ožije insitným umením z Vojvodiny Doporučený

Napísal(a) G. Badin
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva všetkých záujemcov na výstavu insitného maliarstva s názvom Svet kovačického insitného umenia.
Vernisáž výstavy sa uskutoční v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25, dňa 13. júla 2021 o 16:00 hod.
Tradícia insitného maliarstva Slovákov vo Vojvodine, sústredených najmä v okolí obce Kovačica, je dlhá a siaha až do konca tridsiatych rokov minulého storočia. Prví maliari začali maľovať zo záľuby a kopírovali najmä exotické námety z pohľadníc a fotografií. K maľbe pristupovali s čistým záujmom bez akéhokoľvek poznania zákonitosti. Neskôr si začali všímať život okolo seba. Roľnícky život a ľudové zvyky sa stali ústredným motívom kovačického insitného umenia.

2021 07 13 Plagat 3Prekonať fázu kopírovania cudzích námetov a pocítiť potrebu vlastného originálneho prejavu pomohol kovačickým umelcom najmä akademický maliar z Pančeva Stojan Trumić. Začal ich navštevovať a upozorňovať na hodnoty slovenského ľudového umenia a pôvodného maliarstva. Ako prví v Kovačici svoje originálne obrazy vystavili Martin Jonáš a Ján Sokol. Na ďalších výstavách v prvej polovici päťdesiatych rokov uplynulého storočia dostávala čoraz väčšiu prevahu originálna tvorba.

Záujem o maliarstvo iniciovalo v roku 1955 aj otvorenie prvej dedinskej galérie vo vtedajšej Juhoslávii – Galérie ľudových maliarov v Družstevnom dome.

„Aktuálna výstava bude v poradí už treťou výstavou umelcov zo srbskej Vojvodiny v našom múzeu. Bude prezentovať tvorbu najznámejších slovenských maliarov z Kovačice a Padiny, zakladateľov svetoznámej Galérie insitného umenia v Kovačici: Martina Jonáša, Zuzanu Chalupovú, Jána Husárika a Jána Kňazovica. Taktiež ale budú zastúpení aj umelci, ktorí pestujú insitu a traja najznámejší umelci insity zo Srbska,“ informoval riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Pavol Lackanič.

Kovačickí insitní maliari zhmotnili svoje videnie sveta už na tisíc plátnach. Najbohatšiu zbierku vlastní Galéria insitného umenia v Kovačici, stovky obrazov sú však roztrúsené po celom svete. Tento fenomén zaradil Kovačicu medzi najväčšie strediská insity v rámci Európy, a možno i vo svete.

Folklórny a vidiecky maliarsky prejav je laickou výpoveďou o radostiach i starostiach každodenného bytia. Tvorba neškolených umelcov je čistá, úprimná a autentická vo svojej výpovedi, či použitých technikách.

Výstava bude v galérií sprístupnená pre verejnosť až do 14. septembra 2021. Viac informácii o aktivitách a výstavách múzea nájdete na webovej stránke www.banmuz.sk.

Tešíme sa na Vás!

 

Gabriela Badin

Čítať 486 krát Naposledy zmenené piatok, 09 júl 2021 11:26

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!