piatok, 06 január 2023 14:24

Glezg hrubozobý (Coccothraustes coccothraustes) * Predmet mesiaca január 2023 Doporučený

Napísal(a) M. Gálffyová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Dermoplastický preparát glezga hrubozobého, známeho tiež ako glezg obyčajný Dermoplastický preparát glezga hrubozobého, známeho tiež ako glezg obyčajný Archív GMM

Rimavská Sobota, 05. 01. 2023 – Neoddeliteľnou súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú aj zoologické zbierky. Múzeum v rámci prezentačnej aktivity predmet mesiaca vystaví dermoplastický preparát glezga hrubozobého, známeho tiež ako glezg obyčajný. Patrí k novším zbierkovým predmetom, prírodovedný fond obohatil v roku 2021. Vystavený bude v priestoroch Stálej vlastivednej expozície od 3. januára do 31. januára 2023.

Aj napriek tomu, že sú rozšírené na väčšine územia Slovenska, patria glezgy medzi menej známe vtáky. Hniezdia v nižších až stredných polohách do približne 1000 m n. m., najmä v svetlých listnatých a zmiešaných lesoch. Občas zahniezdia aj vo väčších parkoch, záhradách a sadoch.
Glezgy sú pomerne veľké a zavalité. Ich najcharakteristickejším poznávacím znamením je veľký a silný kužeľovitý zobák. Za letu ich môžeme spoznať aj podľa krátkeho chvosta a bieleho pruhu na krídle. Samičky sú sfarbené menej kontrastne, tlmenejšie ako samce. Ich spev je nenápadný, švitorivý. V hniezdnom období sa živia hlavne živočíšnou potravou – hmyzom, pavúkmi a inými bezstavovcami.

Po vyhniezdení začne v potrave prevládať rastlinná zložka – dužinaté plody, výhonky, neskôr semená stromov a bylín. Mohutným zobákom dokážu vyvinúť tlak až 30 – 45 kg a tak rozlúsknuť aj kôstky čerešní a sliviek. Naše populácie trávia zimu väčšinou v západnej a južnej Európe, no niektoré jedince prezimujú u nás. Práve v zimnom období ich môžeme najjednoduchšie pozorovať na kŕmidlách, ktoré často navštevujú. Radi si tu pochutnajú na slnečnicových semienkach, prípadne orechoch.
Prezentovaný jedinec – samček – uhynul v apríli 2020 v obci Muránska Lehota, pravdepodobne po náraze do prekážky. Takéto nárazy, najčastejšie do okien alebo iných sklenených plôch, napríklad zastávok, sú veľmi častou príčinou úhynu vtákov v mestách a obciach. V sklenených plochách sa odráža okolitá krajina, alebo sú celkom priehľadné. Vtáky ich preto nezaregistrujú, snažia sa cez ne preletieť a dôsledkom nárazu hynú. Môžeme tomu zabrániť napríklad nalepením nálepiek v rozostupoch približne 15 cm alebo namaľovaním vzoru (viac informácii na www.vtaky.sk).

RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)

Čítať 190 krát Naposledy zmenené sobota, 07 január 2023 09:46

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!