pondelok, 16 september 2013 11:49

Pod domom veliteľa Muránskeho hradu objavili predmety z praveku

Napísal(a) od+teraz
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Zaujímavé informácie som získal o súčasnom dianí na Muránskom hrade, ktorý je z minulosti opradený rôznymi udalosťami a nachádza sa na ťažko prístupnom brale Cigánka nad obcou Muráň. Dnes je tento kedysi slávny hrad značne rozpadnutý. I tak sa na ňom dejú rôzne výskumy. Počas archeologického výskumu Muránskeho hradu v strednom Gemeri objavili tu predmety z praveku a ľudskú kostru. Podrobnosti o náleze zatiaľ nie sú známe, pretože všetky predmety ešte skúmajú archeológovia. Archeologický výskum na Muránskom hrade je súčasťou projektu, ktorý v obci Muráň podporilo ministerstvo kultúry. Obecná samospráva pôvodne žiadala 57.000 eur, po posúdení projektu ich však podporili sumou 29.000 eur. "Projekt je rozdelený na dve časti. Tou prvou bol archeologický výskum. Odborníci sa sústredili na dom veliteľa hradu a práve tam objavili predmety z praveku. Prekvapujúci bol aj nález ľudskej kostry, ktorá dokonca ani nebola veľmi hlboko. Zatiaľ však nemôžem presnejšie povedať o jednotlivých nálezoch, pretože ich najskôr musia dôsledne preskúmať," povedal starosta

Muráňa Roman Goldschmidt.
Hrad je postavený na ťažko prístupnom brale Cigánka. Jeho stavebné začiatky odborníci odhadujú už do obdobia tesne po tatárskom vpáde - do roku 1243. Charakter jednotlivých stavieb, medzi ktorými dominujú strážne veže, budovy dielní a skladov svedčí o tom, že Muránsky hrad bol na tie časy dokonalou pevnosťou zabezpečenou z každej strany. Hrad bol niekoľkokrát prestavaný.
Zrúcanina hradu v súčasnosti chátra. Samospráva sa usiluje o jeho zakonzervovanie. "Momentálne sme vďaka podpore prijali do zamestnania dvadsať ľudí. Do konca novembra sa pokúsia stavebne zafixovať protitureckú vežu. Problém je však v náročnosti terénu. K hradu prakticky nevedie komunikácia, po ktorej by sa dal materiál voziť. Posledné desiatky metrov sú dokonca dostupné len po vlastných nohách. Napriek tomu mal tento projekt veľký význam, pretože pomohol rodinám nezamestnaných a aj keď som sa s nimi rozprával, drina, ktorú tam robia, im neprekáža. Naopak, práca ich veľmi baví a napĺňa," dodal starosta Muráňa.

(Zdroj: teraz.sk)

 

Čítať 2342 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:36

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.