×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /nfsmnt/hosting1_2/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/folklor/klenovec/ront/12
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/folklor/klenovec/ront/12
utorok, 12 jún 2012 23:07

Klenovskou rontoukou sa každoročne v júni začínajú na Slovensku folklórne slávnosti Doporučený

Napísal(a) Regionoviny
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V dňoch 22. – 24. júna 2012 sa v Klenovci uskutoční 34. ročník Gemersko-malohontských folklórnych slávností, známych aj ako Klenovská rontouka. Program slávností sa začína pozývačkami po regióne v mestách Tisovec a Hnúšťa. V obci Teplý Vrch sa uskutoční jedno zo sprievodných podujatí v rámci projektu MAS Malohont pod názvom Kroje našich krajov. Ostatný program bude prebiehať na Námestí Karola Salvu, vo dvoroch, ktorých bude tento rok 13, tiež na Amfiteátri a v Kultúrnom dome v Klenovci. Na slávnostiach sa budú prezentovať domáce folklórne súbory Vepor, Zornička a Mladosť z Klenovca a hosťujúce súbory zďaleka aj zblízka.

V piatok vystúpi Detský folklórny súbor Lykovček z Revúcej v detskom programe. Spolu s ním budú účinkovať aj malí sólisti speváci ľudových piesní z regiónu a Spevácka skupina Lieskovčatá z Rimavskej Soboty. Predstaví sa aj Folklórna skupina Kýčera z Čierneho Balogu v rámci programu Z dvoch strán Vepra; Vrchári z Podpoľania v samostatnom programe a Ľudová hudba folklórneho súboru Podpoľanec zahrá na ľudovej zábave.
V sobotu uvedie Folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice program 50 rokov Mladosti. Folklórne súbory Vršatec z Dubnice nad Váhom, Rimavan z Rimavskej Soboty a Mužská spevácka skupina Húžva z Hnúšte si v programe Čas žitia – čas bytia zaspomínajú na Mikuláša Senku. Ľudová hudba Hronsečania z Hronseku zahrá Pod Lipami a večer vyvrcholí vystúpením Folklórneho súboru Železiar z Košíc v programe Vichodňarom na dzeku, druhim pre pocechu. Na Klenovskej rontouke privítame zahraničné folklórne súbory Šafárik zo Srbska, Rusava a Hanačka z Českej republiky a Folklórny súbor USKUDAR z Turecka.
Vystúpia tiež účastníci medzinárodnej tanečnej dielne v programe Mladí tanečníci a ďalší sólisti speváci a inštrumentalisti v rámci programov v jednotlivých dvoroch. V rámci podujatia sú pre návštevníkov pripravené aj súťaže, prehliadky a zaujímavé sprievodné podujatia, ako napríklad komorný program Roztratené zrnká, Remeselná škola, Škola spevu, Škola tanca; výstavy Remeslá Gemera-Malohontu a Od ľanu po plátno; tiež workshop pod názvom Využitie tradičných remesiel ako návrat k prírode a burza národopisnej literatúry. Súťažiť sa bude o Klenovecký syrec, vo varení baranieho gulášu a v jánošíkovských disciplínach o starostkin dukát. Uskutočnia sa tiež tradičné prehliadky heligonkárov a súťaž ľudových hudieb Drótova nôta. Počas celého trvania slávností bude prebiehať jarmok remesiel.
Podujatie sa končí v nedeľu Službami Božími v Kostole ECAV a programom Ľudová pieseň v kresťanskej kultúre v podaní Folklórnej skupiny Šajava z Kráľa.
(Zdroj: Naše regionálne noviny)

PROGRAM KLENOVSKEJ RONTOUKY 2012
{gallery}folklor/klenovec/ront/12{/gallery}
{jcomments on}


 

Čítať 1445 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:23

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2