sobota, 24 august 2019 13:35

Komentovaná prehliadka výstavy „25 rokov MADUARU“ Doporučený

Napísal(a) Martina Oštrom Mareková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V dňoch 27. augusta a 13. septembra 2019 o 16.30 hod. sa v Gemersko-malohontskom múzeu uskutočnia ďalšie komentované prehliadky výstavy „25 rokov MADUARU“. Výstavou bude sprevádzať člen skupiny Maduar – Juraj Matyinkó. Vstupné na prehliadku je 1€.
Výstava, venovaná rimavskosobotskej hudobnej skupine Maduar, vznikla pri príležitosti 25. výročia vydania ich prvého albumu I Feel Good (1994). Je to vôbec prvá výstava skupiny Maduar, na ktorej sa môže návštevník stretnúť s doposiaľ nepublikovanými fotografiami a predmetmi zo súkromného i profesionálneho života bratov Matyinkóvcov, ako sú napr. kostýmy z vystúpení a videoklipov, fotografie, vstupenky z prvých koncertov, ocenenia, diskografia, plagáty z vystúpení a pod.

Juraj Matyinkó porozpráva o začiatkoch skupiny, o jej fungovaní a hudobnej tvorbe, ale aj o úskaliach, ktoré skupina zdolávala, aby sa dostala do povedomia hudobného šoubiznisu. Porozpráva zaujímavé príbehy viažuce sa k vystaveným predmetom, príbehy z nakrúcania videoklipov i plány skupiny do budúcna.

Skupinu Maduar v auguste 1986 založili Juraj a Ladislav Matyinkóvci a Ladislav Dulovič. Sprvu vystupovali pod názvami Hurikán, Atlantic a Adept. Príchodom Erika Arestu do skupiny vznikol názov MADUAR - MAtyinkó, DUlovič, AResta.

fond u bbskZačiatkom 90. rokov si skupina zakúpila počítač Atari 1040 STMF, ktorý ovplyvnil jej vývoj. V slovenskom éteri a na slovenských obrazovkách sa prvýkrát objavili vďaka súťaži Košický zlatý poklad (1992). V roku 1994 vydali svoj prvý album I Feel Good a ako prví odštartovali na slovenskej a českej hudobnej scéne dancefloorovú vlnu. Maduar má na svojom konte osem vydaných albumov, desiatky ocenení a koncertov. Hity I feel Good, Do It, Mystic Party, Hello, Hafanana, Anjel, Ramaya, La Chita, One Way Ticket a mnoho ďalších valcovali rebríčky hitparád nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vystupovali ako predkapela na českom turné DJ Boba, ako jediní zástupcovia Slovenska a Čiech absolvovali tri show programy Bravo Super Show Tour s hviezdami ako DJ Bobo, Rednex alebo Mr. President.

Martina Oštrom Mareková

 

Čítať 144 krát Naposledy zmenené nedeľa, 25 august 2019 09:42

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2