pondelok, 24 jún 2019 10:59

Milan Rastislav Štefánik – francúzsky občan i hrdý Slovák – šikovný diplomat

Napísal(a) T. Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pripravila pre stredoškolskú mládež a širokú verejnosť v rámci projektu „Milan Rastislav Štefánik – poznaný i nepoznaný“ podujatia o tejto významnej osobnosti. V utorok 25.6.2019 bude mať v priestoroch knižnice prednášku na tému „M. R. Štefánik – francúzsky občan i hrdý Slovák – šikovný diplomat“ z Historický ústav SAV Bratislava Mgr. Michal Kšiňan, MAS, PhD. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu.

Michal Kšiňan, MAS, PhD., ktorý je od roku 2013 ako samostatný vedecký pracovník Historického ústavu SAV sa zameral na M. R. Štefánika, jeho identitu, pamäť, francúzsku a slovenskú historiografiu.

Milan Rastislav Štefánik – rodák z Košarísk neďaleko obce Brezová pod Bradlom. Slovenský astronóm, vedec, generál francúzskej armády, svetobežník, politik. Významná osobnosť slovenskej histórie. Výpočet jeho záujmov je nekonečný – výtvarné umenie, numizmatika, hudba, fotografovanie, rád hral šach, tancoval, varil. Ako cestovateľ, za pozorovaniami a plnením svojich povinností, precestoval dvakrát okolo sveta. Bol tiež prvým Slovákom, ktorý vystúpil na Mont Blanc. Je pochovaný v mohyle na Bradle, ležiacej v jeho rodnom kraji medzi Brezovou pod Bradlom a Košariskami.

Pozývame Vás v utorok 25.6.2019 do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, Lipová ul. č. 3 na stretnutie s vedeckým pracovníkom HÚ SAV Michalom Kšiňanom, MAS, PhD., na prednášku o M. R. Štefánikovi, ktorá sa bude konať v rámci projektu „Milan Rastislav Štefánik – poznaný i nepoznaný“. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk, ktorý je hlavným partnerom projektu.

V rámci projektu je dostupná aj unikátna výstava zo zbierok Slovenského národného múzea – múzeí v Martine „OBRAZOPIS SVETA – objektívom M. R. Štefánika... takto som fotografoval ja". Tešíme sa na Vás. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

 

Čítať 185 krát Naposledy zmenené streda, 26 jún 2019 15:14
Viac z tejto kategórie: « „Nerušte ma, čítam!“

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x