nedeľa, 22 január 2017 14:14

Sirkovskym nárečím: Basa na drvaťe

Napísal(a) Ondrej Herich, Ing. Ján Dacho
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Fotokoláž Fotokoláž MG

Aj takvato dašva sa nám prihodžilo, koj zmo buli hrač na edné zábave f "Tatralane". Ludží bulo ako maku. Kto bi si bú nahav ujdž takú príležitošč zabavič sä a zatancovač si pri Gusťíkové muzike. Nálada bula víborná. Nadránom už luďe nevládali tancovač, len spiavali a pošúvali "halgatóvi". Už aj Pišta báči, náš basista, mav toho došč pod šäpkó. Isťe aj preto sä dav nakrätnúč na to, ebi sä z basó postaviv do vozíka z velkima kolesami, šva ženi nosili stravu do fabriki.

Takto dvia parobšiská ťähali tot vozík a primáš Gusťík išó pred nim z husliškami, hrav a usmiavav sä na okoloseďäcich ludží.
To bulo ťesne pred ťím, koj nám mav fabrickí šofér Janko Rosiar pristavič trakor z vlečkó na odvoz na Železník. Janko už dlhší šäs stáv vo dveroch sáli a baviv sä na tom, šva Gustík s Pišta báčim vistrájäv. Až potom, koj sä dopopuku nasmäv, zahlásiv, ež nástroje mahemo nosič na vlečku. A tag zmo aj urobili. Potom zmo si posädali na drevänia ládžiški, kotria Janko naukladav na vlečku, ebi zmo celó cestó nemiseli stáč. Urobili zmo si "pohodlia" a podávali zmo si fläšku rumu z ruki do ruki. Poíjäli zmo, ebi zmo lepši znášäli do drganva na vlečke.
Pišta báči prehlásiv, ež vám vara basu nepoloží na vlečku, ale si jú postojäški bude trímač v rukách. Kí šärt mahó veďev, ež zo stĺpa od revúckiho bitungu, ponad cestu po ČSAD, je naťähnutí drvat. Koj ho Pišta báči zbášiv, už darme krišäv na šoférä: "hóóó"!!! Ag trímav basu bruchom napredok, drvat mu jú zachičiv za "hlavu", vitrhnú z rúk a tá sä zostála hompálädž zavesená na drvate nad cestó. Šicí zmo tŕpli, ež spadne a rozbije sä na cimpr-campr. To bi isťe Pišta báči nebú preživ. Poškali zmo kim sä prestane hompálädž a potom Janík Rosiar nacúvav z vlečkó pod basu a opatrne zmo ju zvesili. Pišta báči si jú viopcäval zo slzamí v ošoch. Vizliakó kabát, prestrú ho na vlečku a tag si sädnú vedlä jeho milované basi. Šitko sä šäslivo skonšilo.
(Zdroj: Ondrej Herich, Ing. Ján Dacho: Šva sä stálo, ši sä nestálo..., Klub priateľov Muránskej planiny, Polygrafia S+O, Slavošovce 2002)

 

Čítať 1590 krát Naposledy zmenené pondelok, 23 január 2017 10:07

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x