Partnerské

Partnerské (2)

Dni mesta Tótkomlóš aj za účasti delegácie z Jelšavy

Počas tureckého dobývania nešťastné obyvateľstvo ušlo z osadlosti Komló a stalo sa majetkom baróna Rudnyanszkého. Barón mal rád svojich nevoľníkov pre ich usilovnosť a príkladné správanie, preto podpísali zmluvu o opustení svojich obydlí dňa 8. januára 1746.
Na komlóšsku pustu prišlo 80 slovenských rodín na deň Svätého Juraja (24. apríla) v roku 1746. Prisťahovalci začali so stavebnými prácami, postupne si stavali svoje obydlia, ale aj modlitebňu a školu, spolu s bytom pre učiteľa. Pod vedením pastora Györgya Szextiho vybudovali kostol evanjelickej cirkvi.

utorok, 12 september 2017 15:48

Partnerské mestá Litovel a Revúca

Napísal(a)
Partnerské mestá Litovel a Revúca

Mesto Litovel spadá do Olomouckého kraja. Pýši sa najvyššou radničnou vežou postavenou priamo na rieke Morave, ktorá je prístupná verejnosti. Mesto skrášľuje tretí najstarší funkčný kamenný most v Českej republike, taktiež aj technická pamiatka - schody k Nečížu. Ďalším skvostom sú tzv. Hanácké Benátky – šesť ramien rieky Moravy tečúcich mestom. Historickou pamiatkou je aj budova gymnázia, kde študoval Jan Opletal, podľa ktorého je gymnázium pomenované. Gymnázium Jana Opletala má viac ako storočnú tradíciu. Bolo založené v roku 1901.