Prednášky

Prednášky (23)

Prednáška o Ľudovítovi Feldovi, ktorý prežil útrapy koncentračného tábora ako Mengeleho maliar

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s Východoslovenskou galériou otvorilo výstavu s názvom ĽUDOVÍT FELD. Ako sprievodné podujatie k tejto výstave, inštalovanej v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí, si záujemcovia môžu vypočuť ďalšiu pútavú prednášku. Kurátor výstavy, Mgr. Michal Štofa z Východoslovenskej galérie, v nej predstaví Ľudovíta Felda, grafika, autora, dokumentaristu, neúnavného a vytrvalého človeka, ktorý aj vďaka umeniu a svojmu nadaniu prežil útrapy koncentračného tábora ako Mengeleho maliar.

pondelok, 27 máj 2019 15:50

V Andrássyho obrazárni si pripomenú obete holokaustu

Napísal(a)
V Andrássyho obrazárni si pripomenú obete holokaustu

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo pri príležitosti výstavy Ľudovít Feld ďalšiu zaujímavú prednášku s názvom Životné podmienky väzňov v koncentračnom tábore (KT) Auschwitz – Birkenau. 
„Prednášku s touto tematikou sme zvolili aj z dôvodu, že Ľudovít Feld, ktorého obrazy sú momentálne vystavené v Andrássyho obrazárni, bol väznený v koncentračnom tábore Auschwitz – Birkenau, kde strávil krátke, ale o to náročnejšie obdobie svojho života,“ vysvetlil riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Pavol Lackanič. Prednášajúca, PhDr. Andrea Ševčovičová, sa dlhodobo odborne venuje témam životných podmienok a zdravotnej starostlivosti v koncentračných táboroch nacistického Nemecka

Pripomienka udalostí spred sto rokov s poéziou a historikom

Žijeme v období významných výročí dejinných udalostí – vlaňajšiu storočnicu konca 1. svetovej vojny strieda sté výročie tragického skonu možno najväčšieho Slováka. Uprostred týchto dátumov ponúkame umelecký aj analytický pohľad na históriu spred sto rokov – pre oddych, vzdelanie i poučenie... Pozývame na hudobno-slovné pásmo a dialógy historikom pod názvom OZVENY VEĽKEJ VOJNY v stredu 6. februára 2019 o 17.00 hod. v podkroví Múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Pozvanie prijali PhDr. Ferdinand Vrábel z Ústavu politických vied SAV Bratislava a Augustín Rosa, riaditeľ knižného vydavateľstva PRO. V umeleckom prológu vystúpia folklorista Ivan Nemčok, Lucia Pribolová, Miroslav Dendis a Juraj Genčanský. Program pripravili Mestské kultúrne stredisko Revúca, Múzeum Prvého slovenského gymnázia Revúca a Vydavateľstvo PRO Banská Bystrica.

Československý deň bol plný zaujímavých informácií

V utorok 13.11.2018 múzejníci z Baníckeho múzea v Rožňave privítali záujemcov na podujatí Československý deň v rámci série podujatí Košického samosprávneho kraja, Osmičkovej jesene. V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave najprv odzneli prednášky. V prvej sa Pavol Lackanič zaoberal problematikou najvýznamnejších priemyselných podnikov na Gemeri v období 1. ČSR a taktiež nezabudol poukázať ani na celkovú hospodársku situáciu v novovzniknutom štáte. Následne Pavol Horváth sa venoval téme vytvárania, úloh Československej armády v tomto medzivojnovom období, ako aj jej stretmi s Maďarskou Červenou armádou v máji a júni 1919. V rámci prednášky spomenul aj postoje obyvateľov Rožňavy a okolitých obcí na zmenu štátnych hraníc a prítomnosť samotnej armády na tomto území.

Pozvanie na prednášku prof. Emila Višňovského do Kultúrno-kreatívneho centra Kláštor na Námestí baníkov v Rožňave

Srdečne vás pozývame do Kultúrno-kreatívneho centra Kláštor na Námestí baníkov (Betliarska 2) vo štvrtok 11. októbra o 18:00 na prednášku profesora Emila Višňovského na tému „Pre koho bolo (toto) mesto a pre koho je dnes?“ Pochopiť mesto, rozpoznať princípy a pravidlá jeho fungovania, dešifrovať hranice, v ktorých sa tvoria jeho štruktúry a vytvára jeho identita - napríklad aj na toto potrebujeme človeka s abstraktným, analytickým myslením, človeka vzdelaného v disciplíne zvanej filozofia. Prof. Emil Višňovský, PhD. z Katedry filozofie a dejín filozofie Filozofickej fakulty UK je presne tým človekom, ktorého skrátka treba počuť a počúvať, aby sme prenikli pod povrchy frázovitého mediálneho či politického balastu k niečomu, čo nám pomôže pochopiť a "čítať" priestor, v ktorom žijeme.

sobota, 06 október 2018 18:30

Odpovede z prvej ruky o svetovom projekte CERN

Napísal(a)
Odpovede z prvej ruky o svetovom projekte CERN

V úspešnom cykle Vedeckých kaviarní sme v Revúcej hostili 4. októbra 2018 slovenského odborníka vo fyzike Doc. RNDr. Dušana Bruncka, CSc. Miestne kultúrne inštitúcie – Mestské kultúrne stredisko a Múzeum PSG v spolupráci s občianskym združením Quirinus – usporiadali prednášku s besedou. Viac ako pol stovky záujemcov prilákala zvedavosť o odpovede na otázky: Sú vyššie dimenzie? Prečo zo stoličky nikdy nespadneme? Dokážeme vidieť častice vlastným zrakom? Prečo voľný pád smeruje vždy k stredu Zeme? Naozaj bol Veľký tresk? Špičkový slovenský vedec po odbornej prednáške skutočne zodpovedal aj tie najzasvätenejšie otázky Revúčanov – jadrových fanúšikov-amatérov.

štvrtok, 30 august 2018 16:36

Šperky v tradičnej ľudovej kultúre

Napísal(a)
Ilustračný obrázok z tvorby Kataríny Žiak.

Gemerské osvetové stredisko si v septembri pripravilo pre verejnosť zaujímavú odbornú prednášku, v ktorej sa bude venovať atraktívnej téme – šperkom. „Naše pozvanie prijal vzácny človek, vedec Mgr. Juraj Janto, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave. V prednáške, ktorá sa uskutoční 13. septembra 2018 o 17-tej hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave, sa bude venovať charakteristike ľudových šperkov, materiálom, rôznym technológiám a regionálnemu výskytu. Samotné šperky sú veľmi špecifická téma v oblasti ľudovej kultúry, ktorej sa chceme neustále venovať a prikladať jej dôležitý význam. Táto téma rezonuje aj u mladej generácie, na čo poukážeme v druhej časti prednášky, kde sa predstaví verejnosti veľmi známa návrhárka, dizajnérka a šperkárka Mgr. Katarína Žiak. Táto mladá dáma ako príklad dobrej praxe predstaví svoje remeslo, začiatky práce, plány a v neposlednom

Gróf Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí prostredníctvom prednášky Mgr. Evy Lázárovej

Dňa 21.06.2018 (štvrtok) sa uskutočnila vo vestibule Galérie Baníckeho múzea v Rožňave prednáška na tému: Gróf Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí a prednášajúcou bola Mgr. Eva Lázárová – odborná pracovníčka Baníckeho múzea v Rožňave. Na prednáške sa zúčastnili študenti Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave. Úvod prednášky patril rodu Andrássyovcov, a to konkrétne ich monockej vetve, rodičom Dionýza, súrodencom a krátko jeho mladosti a životnej ceste. Nasledovali informácie ohľadne úmyslu, projektov a výstavby obrazárne. Do tohto účelového a moderného objektu (bol elektrifikovaný a teplovzdušne vykurovaný) bola pôvodne umiestnená zbierka umeleckých diel grófa Dionýza. Objekt bol sprístupnený 1. júna v roku 1909.

Kapitoly ku kritike umenia na Slovensku priblížila v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave Mgr. Silvia L. Čúzyová, PhD.

Dňa 20. apríla 2018 sa konala v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave prednáška s prezentáciou pod názvom Kapitoly ku kritike umenia na Slovensku. Prednášajúca Mgr. Silvia L. Čúzyová, PhD., ktorá je jednou z dlhoročných kurátorov výstavného projektu Rožňavské radiály, sa zaoberá  teóriou výtvarného umenia a prednáša aj na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rámci svojho umenovedného výskumu sa zaoberá  históriou kritiky umenia na Slovensku. Tieto svoje poznatky a zistenia nám odprezentovala na prednáške v Galérii pred odbornou aj laickou verejnosťou: „Ak ste však milovníkom súčasného umenia, oslovuje vás najaktuálnejšie dianie a s očakávaním sledujete najhorúcejšie novinky v oblasti umenia, používajúceho „vizuálny aj významový jazyk“ súčasnosti -

Podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská v našom regióne

Osobný bankrot, bytová úžera, exekúcie... Aj o týchto témach bude diskutovať podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s terénnymi sociálnymi pracovníkmi, koordinátormi a zamestnancami Centra právnej pomoci z okresov Lučenec, Veľký Krtíš a Rimavská Sobota. Diskusia sa bude konať 27.10.2017 (piatok) o 13,00 hod. v priestoroch Mestského úradu Fiľakovo na Radničnej ulici 562/25.

Strana 1 z 2
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x