×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /nfsmnt/hosting1_2/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/kultura/vystava/piatok
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/vystava/piatok
pondelok, 23 máj 2011 11:48

Piatok, trinásteho – medzinárodná výstava umeleckých fotografií v Galérii Gemerského osvetového strediska Doporučený

Napísal(a) Anežka Kleinová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pod týmto názvom v piatok 13. mája 2011 slávnostnou vernisážou otvorili medzinárodnú výstavu umeleckých fotografií v Galérii Gemerského osvetového strediska v Rožňave - kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja.
Vystavujúci autori László Bánóczi, EFIAP a Károly Tóth, AFIAP - držitelia titulov Medzinárodnej fotografickej federácie pochádzajú z Maďarska a Jozef Peniaško z neďalekej obce Hrhov. Čo ich však spája, je členstvo v Zväze hornozemských fotografov (združuje okolo 20 členov z Maďarska, Slovenska, Sedmohradska a Moravy). "Napriek tomu, že sa fotografii venujú "len" vo svojom voľnom čase, výsledkom školení, seminárov, tvorivých pobytov

a vzájomnej výmeny skúseností je mnoho výstav v Maďarsku, na Slovensku, v susedných štátoch, ale i v ďalekej cudzine, od Kanady po Singapúr a od Írska po Turecko," uviedol predseda zväzu Ádám Szathmáry-Király.
V úvode predstavila svoje umenie orientálneho brušného tanca formácia Yasmin z Rožňavy a navodila atmosféru umenia plného fantázie, okoreneného štipkou exotiky, tajomna a romantiky.
Výstavu otvorila historička umenia Mgr. Edita Kušnierová svojím príhovorom, v ktorom zhodnotila umelecké kvality a prínos trojice autorov:
"Stálou inšpiráciou veľkej časti tvorby týchto fotografov je fenomén nahého ženského tela. Variácie na túto tému nám ponúkajú aj na tejto výstave. Ladné krivky dievčenských postáv umiestňujú do otvorenej krajiny, do živého prírodného prostredia, ktoré svojou nevtieravou krásou harmonicky dopĺňajú. Nie sú to klasické akty, skôr symboly najlepších tvorivých síl prírody, ktoré sú jej organickou súčasťou. Mnohé z fotografií zaujmú svojou farebnou dekoratívnosťou v kombinácii s kvetmi, oblakmi, vodou, skalami. Nahé telo dievčaťa vpletené medzi korene starého stromu pripomína secesný ornament, v zvlnenom schodisku nad ležiacou dievčenskou postavou cítime napätie surrealizmu. Zaujímavá a tajuplná je symbolika kontrastu jemných ženských tiel s ošarpanými múrmi, starými drevenicami, tmavými interiérmi, výtvarne oživená nečakane živým sfarbením, alebo naopak jemným zahmlením či rozostrením línií. Pri dlhšom vnímaní a uvedomení si týchto charakteristických znakov vystavovaných fotografií prvotný dojem čistého naturalizmu pomaly vyprchá a divák si uvedomuje silný estetický zážitok výtvarného diela vytvoreného objektívom fotoaparátu, ale hlavne vnímavým okom a umom fotografa. Samozrejme, s nevyhnutnou prítomnosťu fantázie, ktorá jediná je schopná aspoň na chvíľu nás preniesť zo sveta našej, mnohokrát drsnej reality, do nádherného sveta našich snov a túžob."
Pozývame Vás na túto nevšednú výstavu, ktorá je otvorená v pracovných dňch od 8.00 do 16.00 do 17. júna 2011. Vstupné je 0,50 €.
Text: Anežka Kleinová
Foto: Teo Andreas, Jakub Klein

{gallery}kultura/vystava/piatok{/gallery}
{jcomments on}

 

Čítať 1820 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:35

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2