pondelok, 20 január 2014 11:19

Pozvanie na vernisáž s besedou: Alexander Jiroušek – Arizona - Kráľovstvo prírodných krás

Napísal(a) Tatiana Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

jirousek arizona1a(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a autor Alexander Jiroušek pripravili pre širokú verejnosť v priestoroch knižnice 22.januára 2014 o 16:30 hod. vernisáž výstavy fotografií spojenú s besedou pod názvom Arizona. Alexander Jiroušek pripravili pre širokú verejnosť v priestoroch knižnice 22. januára 2014 o 16:30 hod. vernisáž výstavy fotografií spojenú s besedou pod názvom Arizona. 
Alexander Jiroušek, ktorý je našim čitateľom a návštevníkom už známy z predchádzajúcich výstav, sa fotografickej tvorbe začal venovať od roku 1950. Prešiel viacerými žánrovými etapami, venoval sa dokumentárnej, reportážnej, technickej i výtvarnej fotografii, až nakoniec dominantnou sa stala fotografia prírody a architektúry. S fotoaparátom precestoval nielen Slovensko, ale aj viaceré krajiny sveta – Rusko, najmä horstvo Kaukazu, Španielsko, Japonsko, Grécko, Nemecko, Švajčiarsko, Holandsko, Maďarsko, Poľsko, Juhosláviu, Írsko, USA (Minnesota, Arizona), Juhoafrickú republiku... Ich výsledkom je bohatý fotografický archív, sústavne využívaný pri

publikačnej i výstavnej tvorbe.
Autor, ktorý má za sebou množstvo samostatných výstav, je známy aj publikáciami vlastivedného, prírodopisného a historického charakteru. Ako sám o svojej činnosti povedal: 
„Po fotografickej stránke som známy tým, že vždy čakám na vhodné počasie, dobré svetlo, dekoráciu oblohy mrakmi. Mám prívlastok – toto sú Jirouškovské mraky.“ 

Arizona je štát Spojených štátov amerických. Hlavným a najväčším mestom je Phoenix. Pútavé rozprávanie, množstvo zážitkov, čo všetko predchádzalo tomu, že sa dostal do delegácie slovenskej výpravy, a hlavne fotografie, si môžu prísť návštevníci knižnice pozrieť v stredu 22.1.2014 o 16:30 hod. do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave na Lipovú ul.č.3, kedy sa koná vernisáž. Výstava potrvá do 28.2.2014 a bude dostupná pre širokú verejnosť v čase výpožičných hodín knižnice. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

 

Čítať 1175 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:38

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.