utorok, 15 máj 2018 13:46

Pripravené sú obľúbené letné remeselnícke tábory

Napísal(a) Valéria Munková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Letné prázdniny znamenajú pre deti čas plný zážitkov, nových skúseností a priateľstiev. Rodič pre dieťa chce to najkrajšie leto, prázdniny a zážitky. Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave vám aj v tomto roku ponúka obľúbené denné remeselnícke tábory v Dome tradičnej kultúry Gemera, ktoré sa uskutočnia v dvoch turnusoch od 9. do 13. júla a od 6. do 10. augusta 2018. „Ak si myslíte, že ručná práca, práca s prírodným materiálom a využívanie tradičných techník je pre vaše deti to pravé, ste na správnej adrese. Deti s odbornými lektormi a zamestnancami strediska vytvárajú v tábore jeden tím, spoločne tvoria, vyrábajú jedinečné a originálne výrobky inšpirované dedičstvom našich predkov," pozýva riaditeľka GOS Helena Novotná. Čo vám ponúkame v tomto roku?

Každý účastník počas týždňa bude tvoriť v štyroch dielňach. Práca s hlinou bude prebiehať v hrnčiarskej dielni, kde pod vedením odbornej lektorky si deti vyhotovia rôzne keramické predmety - misky, dózy, či dekoratívne predmety na stenu s originálnym výtvarným riešením. V textilnej dielni sa deti budú venovať tradičnej zápästkovej technike, tkaniu rôznofarebných tkaničiek a malí remeselníci svoje výtvarné nadanie môžu prejaviť pri maľbe na sklo a na textil. Streda v tábore už tradične patrí práci v gastrodielni, kde deti za pomoci skúsených kuchárok pripravia chutný tradičný obed. V tomto roku to bude slávnostná slepačia polievka s gágoríkmi a gemerské guľky. „Gágoríky sú cestoviny z rezancového cesta, ktoré sa nakrájajú na fliačiky a pomocou vretena a brda z krosien sa tvarujú do správneho tvaru. Ich príprava je prácna, preto sa v minulosti pripravovali a jedli len pri slávnostných príležitostiach,“ doplnila Valéria Munková z GOS.

Zvukové a hudobné nástroje sú dôležitou súčasťou ľudovej tvorby. V muzikantskej dielni si malí remeselníci pod vedením odbornej lektorky vyrobia z hovädzej kože jednoducho pletený a funkčný pastiersky bič. „Pastiersky bič je signalizačný nástroj, ktorého zvukom pastier riadi pohyb stáda, ale bol aj magickým zvukovým prostriedkom na vyháňanie zlých síl pri prvom výhone dobytka, na sviatky a pri hrách mládencov," spresnila za GOS Mária Hlaváčová.

Ak vás naša ponuka upútala a vaše dieťa je vo veku 7 – 14 rokov, tak neváhajte a prihláste ho k nám, kde prežije nádherný týždeň plný nezabudnuteľných zážitkov a nových skúseností.
Tešíme sa na Vás a na všetkých, ktorí majú chuť stráviť u nás tvorivé chvíle počas letných prázdnin.

Letný remeselnícky tábor z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Letné remeselnícke tábory
Termín: 9.7. – 13.7.2018; 6.8. – 10.8.2018, denne od 7,30 do 16,00 hod.
Miesto: Dom tradičnej kultúry Gemera, Betliarska č. 8, Rožňava
Záväzné prihlášky zaslať do: 25. júna 2018
Maximálny počet účastníkov: 10 v skupine vo veku od 7 do 14 rokov
Účastnícky poplatok: 100,- €/5 dní (v cene je práca lektorov, pedagogický dozor, materiál, pracovné pomôcky, obed v reštaurácii, pitný režim a certifikát)

Valéria Munková

 

Čítať 439 krát Naposledy zmenené štvrtok, 17 máj 2018 10:16

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x