pondelok, 26 september 2016 15:00

Pripravujú akcie pripomínajúce 100. výročie založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov

Napísal(a) Dagmar Brisudová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Predstavitelia popredných kultúrnych inštitúcií Českej a Slovenskej republiky sa 26.9.2016, pri príležitosti spoločného zasadnutia vlád Slovenskej a Českej republiky, stretli v Bratislave na pôde Slovenského národného múzea, aby podpísali Memorandum o spolupráci pri príprave akcií pripomínajúcich 100. výročie založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov.

V rámci osláv významného jubilea pripraví Slovenské národné múzeum, Slovenská národná galéria, Národní muzeum, Moravské zemské muzeum, Slezské zemské muzeum a Vojenský historický ústav Praha sériu výstav, ktoré pripomenú, ako vznik Československa ovplyvnil osudy oboch národov s ohľadom na konkrétne historické udalosti. Hlavným bodom osláv bude spoločná Česko - slovenská / Slovensko – česká výstava, ktorá sa bude v roku 2018 konať v Bratislave a Prahe. Slovenské národné múzeum sprístupní výstavu od apríla do septembra 2018 na Bratislavskom hrade a v októbri výstava poputuje do priestorov Národního muzea na Václavskom námestí v Prahe. Na realizácii oboch projektov bude spolupracovať aj Vojenský historický ústav Praha. Základná koncepcia projektu vychádza z konkrétnych ľudských osudov, ktoré formovali dejiny Československa. Preto jeho podstatnou časťou bude sebaidentifikácia návštevníkov, respektíve ich predkov s aktérmi výstav (napríklad pri premietaní súkromných fotografií, denníkových záznamov...) Výstava nebude venovaná len vzniku Československa v roku 1918, ale všetkým dôležitým medzníkom a udalostiam v živote oboch národov v 20. storočí.

Značka Československo

Výstava v Slovenskej národnej galérii v Bratislave bude skúmať fenomén spojenia českej a slovenskej vizuálnej kultúry na príklade jedného umelca (alebo menšieho okruhu umelcov), napríklad na osobnosti Dušana Samuela Jurkoviča.

Výstava v Moravskom zemskom múzeu

Táto výstava sa primárne zameria na historické a kultúrne väzby Moravy a Slovenska najmä v 19. a 20. storočí. Pozornosť bude venovaná napríklad prienikom medzi oboma krajinami na cestách za vzdelaním, migráciu obyvateľov a osobností či kultúrne styky výrazných osobností moravského a slovenského kultúrneho života.

Slezsko a Ostravsko 1918 – 1938

Výstava v Opave naviaže na hlavnú česko – slovenskú výstavu v Prahe, pričom bude prezentovať predovšetkým špecifiká vývoja v tomto období v regióne Moravy a Sliezska.
Všetky výstavy doplní bohatý sprievodný program, ktorý bude na Slovensku aj v Čechách pripomínať toto významné výročie.

Dagmar Brisudová

 

Čítať 855 krát Naposledy zmenené pondelok, 26 september 2016 15:11

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2