pondelok, 26 september 2016 15:00

Pripravujú akcie pripomínajúce 100. výročie založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov

Napísal(a) Dagmar Brisudová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Predstavitelia popredných kultúrnych inštitúcií Českej a Slovenskej republiky sa 26.9.2016, pri príležitosti spoločného zasadnutia vlád Slovenskej a Českej republiky, stretli v Bratislave na pôde Slovenského národného múzea, aby podpísali Memorandum o spolupráci pri príprave akcií pripomínajúcich 100. výročie založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov.

V rámci osláv významného jubilea pripraví Slovenské národné múzeum, Slovenská národná galéria, Národní muzeum, Moravské zemské muzeum, Slezské zemské muzeum a Vojenský historický ústav Praha sériu výstav, ktoré pripomenú, ako vznik Československa ovplyvnil osudy oboch národov s ohľadom na konkrétne historické udalosti. Hlavným bodom osláv bude spoločná Česko - slovenská / Slovensko – česká výstava, ktorá sa bude v roku 2018 konať v Bratislave a Prahe. Slovenské národné múzeum sprístupní výstavu od apríla do septembra 2018 na Bratislavskom hrade a v októbri výstava poputuje do priestorov Národního muzea na Václavskom námestí v Prahe. Na realizácii oboch projektov bude spolupracovať aj Vojenský historický ústav Praha. Základná koncepcia projektu vychádza z konkrétnych ľudských osudov, ktoré formovali dejiny Československa. Preto jeho podstatnou časťou bude sebaidentifikácia návštevníkov, respektíve ich predkov s aktérmi výstav (napríklad pri premietaní súkromných fotografií, denníkových záznamov...) Výstava nebude venovaná len vzniku Československa v roku 1918, ale všetkým dôležitým medzníkom a udalostiam v živote oboch národov v 20. storočí.

Značka Československo

Výstava v Slovenskej národnej galérii v Bratislave bude skúmať fenomén spojenia českej a slovenskej vizuálnej kultúry na príklade jedného umelca (alebo menšieho okruhu umelcov), napríklad na osobnosti Dušana Samuela Jurkoviča.

Výstava v Moravskom zemskom múzeu

Táto výstava sa primárne zameria na historické a kultúrne väzby Moravy a Slovenska najmä v 19. a 20. storočí. Pozornosť bude venovaná napríklad prienikom medzi oboma krajinami na cestách za vzdelaním, migráciu obyvateľov a osobností či kultúrne styky výrazných osobností moravského a slovenského kultúrneho života.

Slezsko a Ostravsko 1918 – 1938

Výstava v Opave naviaže na hlavnú česko – slovenskú výstavu v Prahe, pričom bude prezentovať predovšetkým špecifiká vývoja v tomto období v regióne Moravy a Sliezska.
Všetky výstavy doplní bohatý sprievodný program, ktorý bude na Slovensku aj v Čechách pripomínať toto významné výročie.

Dagmar Brisudová

 

Čítať 792 krát Naposledy zmenené pondelok, 26 september 2016 15:11

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x