streda, 08 august 2018 13:14

Prvý ročník denného múzejného tábora v Rožňave sa vydaril Doporučený

Napísal(a) Erika Hermélyi Gecelovská
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Banícke múzeum v Rožňave, zariadenie Košického samosprávneho kraja, v tomto roku (2018) po prvýkrát zorganizovalo v rámci jedného týždňa denný tábor pre deti pod názvom Prázdninoví bádatelia. Múzejníci sa snažili ukázať, že múzeum je miestom, kde deti môžu leto stráviť aktívne, kde sa môžu niečo nové naučiť, ale zároveň si aj nájsť nových kamarátov a priniesť si odtiaľ množstvo zážitkov. Deti od 30. júla do 3. augusta toho stihli neúrekom. Boli sa pozrieť na slávnu Meterciu v Katedrále Nanebovstúpenie panny Márie a neobišli ani miesto v Čučme, ktoré maľba zobrazuje. Pán starosta im trpezlivo objasnil banské tradície, ukázal im banský gápel i kresanicu, aby sa z nich aspoň na chvíľu mohli stať baníci. Deti sa vybrali aj do Krásnohorskej Dlhej Lúky, kde na nich už čakali ochranárky z NP Slovenský kras.

Prichystali a starostlivo ukryli pre nich poklad, ale pripravili aj množstvo úloh, ktoré deti museli splniť, aby sa vôbec k pokladu dostali. Pri ich plnení sa naučili veľa nového o živočíchoch a rastlinách Slovenského krasu a vôbec ako by sa v prírode mali správať. Múzejníci nezabudli deťom ukázať ani vznešenú Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí a zobrali deti aj do ostatných expozícií Baníckeho múzea v Rožňave, kde si vypočuli prednášku o cechoch a kameninovej výrobe. Deti sa však zúčastnili aj na množstve tvorivých aktivít. Vyrobili si vitrážové okná, rámček na fotografie, či papierové zvieratká. Vyzdobili si bavlnené šnúrkové vaky a namaľovali tradičné taniere. Navštívili aj viacero detských ihrísk, zahrali sa na remeselníkov a vyryžovali si zlato. Samozrejme neobišli ani banský vláčik.

Denného múzejného tábora sa zúčastnilo 15 detí a múzejníci dúfajú, že ich spokojnosť privedie deti do tábora aj o rok a priláka do múzea aj ďalších prázdninových bádateľov.

Erika Hermélyi Gecelovská

 

Čítať 278 krát Naposledy zmenené streda, 08 august 2018 21:50

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.