piatok, 23 november 2018 12:07

ROŽŇAVA BAŇA – život a práca. Múzejníci budú prezentovať výsledky svojho výskumu Doporučený

Napísal(a) Erika Hermélyi Gecelovská
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave 27.11.2018 o 15.30 hod. slávnostne otvoria výstavu ROŽŇAVA BAŇA – život a práca, ktorú pripravilo OZ Medza v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave. Výstava prezentuje výsledky výskumu zameraného na vplyv rozvinutého priemyslu na život v meste a zachovanie priemyselného dedičstva.

Mnohí zo súčasných obyvateľov Rožňavy a okolia, ich príbuzní, známi, pracovali, či žili na Rožňava Bani. Závod Železorudné bane Rožňava patril v 80. rokoch s počtom okolo 1 200 pracovníkov k najväčším zamestnávateľom v regióne. Práca na Bani sa tak priamo či nepriamo dotýkala takmer všetkých obyvateľov mesta a blízkeho okolia.
Výstava na pozadí historických faktov, prostredníctvom množstva dobových fotografií, písomností, trojrozmerných predmetov a spomienok pamätníkov

prináša informácie o rôznych oblastiach života na Rožňava Bani. Predstavuje nielen tvrdú prácu baníkov, ale aj život v kolónii, banícke školstvo, či trávenie voľného času. „Sme veľmi radi, že Baníckemu múzeu v Rožňave sa podarilo získať aj unikátne fotografie zo zbierok súkromných osôb, ktoré ešte nikdy neboli prezentované verejnosti. Návštevníci tak uvidia, ako kedysi vyzerali napríklad objekty Rožňava Bane, ktoré sú dnes už dávnou minulosťou,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„Súčasťou slávnostného otvorenia výstavy bude aj premiéra dokumentu o Rožňava Bani, na ktorom sme spolupracovali s tými skôr narodenými, ktorí zažili prácu na Rožňava Bani na vlastnej koži,“ uviedla Gabriela Kolesárová z Baníckeho múzea v Rožňave.

Výstava ROŽŇAVA BAŇA – život a práca vznikla vďaka projektu „Spolupráca a budovanie siete pre zachovanie spoločného priemyselného dedičstva“ cezhraničnej spolupráce Interreg SK-HU Budovanie partnerstva.
Záujemcovia si môžu výstavu pozrieť do 31.01.2019. Všetci ste srdečne vítaní!

Erika Hermélyi Gecelovská

 

Čítať 1265 krát Naposledy zmenené pondelok, 26 november 2018 16:20

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.