Filtrované položky podľa dátumu: december 2017

Blíživ sä - Šäs radošči veselošči... Na ďedžinách to bú aj šäs zakáläšok. Edná ťetka aj vešer pred zakáläškó tašli do chliavšoka ešče poškrobkač svinku. Husi a kaški zatvorili. Neporädnia kuri, šva sä usadžili na starú jablon, nahnali do kurína a nezabudli psa spuščič z reťazi, ebi stráživ dvar pred kmínmi, šva sä v noci túläli po ďedžine a kradli šitko, šva jim prišlo pod ruki.

Zverejnené v Nárečie

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v rámci „Predmetu mesiaca január“ predstaví drumble z obdobia 15. – 16. storočia, objavené počas archeologických výskumov na hrade Širkovce - Kapla a Hodejov. Vystavené budú v priestoroch Gemersko-malohontského múzea od 2. do 31. januára 2018. 

Zverejnené v Múzeá

V poradí 8. ročník Vianočného turnaja, ale tretí pod názvom partnera podujatia STEFE CUP 2017 usporiadal Karate Klub Revúca v telocvični ZŠ I. B. Zocha, dňa 17.12. Za účasti domáceho a pozvaných klubov sa po slávnostnom nástupe rozbehla kategória začiatočníkov – súborné cvičenia kata, po nich sa prezentovali pokročilí pretekári. Medzi tým domáci klub už tradične ocenil najúspešnejších pretekárov klubu za rok 2017, ktorými sa stali: Štefan Koreň a Tadeáš Sabol.

Zverejnené v Karate

Všetko to začalo v piatok 15.12.2017 o 18,00 hod. Všetci tí, ktorí mali chuť prežiť noc v škole si priniesli spacáky, karimatky, nafukovačky a dobrú náladu. Najprv si žiaci so svojimi učiteľmi upravili triedy na „spálne“, potom nasledovala poriadna večera a hybaj na súťaže. Tento ročník pripravili súťaže žiaci 9. ročníka a naozaj sa im vydarili. Všetci sa na nich poriadne vybláznili. V nočnej škole sa žiaci rozutekali po tmavých chodbách a premiestňovali sa z triedy do triedy za bodmi týchto stanovíšť:

Zverejnené v Základné školy

Futbalový klub pod názvom FK Slovtranszgas Jablonov nad Turňou postúpil do V. ligy JZ v roku 1998. Pôsobil v nej do roku 2003, kedy vypadol. Prežil pád mužstiev: Kunova Teplica, Kružná, G. Poloma a N. Slaná. Náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik napísal o ňom príspevok. Čerpal k nemu informácie z novín, rovnako aj fotografie získal z novín, okrem farebnej fotografie Františka Juhásza. Príspevok obsahuje súpisky Jablonova, zostavy, výbor, trénerov, štatistickú tabuľku, informácie o zimných sústredeniach, príčiny vypadnutia a fotografie.

Zverejnené v Futbal

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc. Chceme spolu s ním odovzdať porozumenie do sŕdc v našom okolí. Prijmime ho a šírme jeho plamienok ďalej, aby sme pomohli rozžiariť a spojiť celé Slovensko.

Zverejnené v Tradície

Dni bežia rýchlosťou letiacich koní a takým tempom prešiel aj deň, na ktorý sme sa chystali niekoľko týždňov – Deň otvorených dverí na Prvom slovenskom literárnom gymnáziu v Revúcej 9. 11. 2017. Snáď málokto nepočul reklamný spot, ktorý vysielali rozhlasové stanice Európa2, Jemné a Vlna, v ktorom nielen redaktori, ale aj naši žiaci pozývali deviatakov a ich rodičov na stretnutie s pedagógmi, žiakmi a vzácnymi, nie každodennými hosťami, športovým moderátorom Jánom Žgravčákom a motocyklovým pretekárom, najúspešnejším reprezentantom Slovenska 

Zverejnené v Stredné školy
sobota, 23 december 2017 15:31

Vianočný príhovor

Milí seniori, dovoľte mi prihovoriť sa k Vám v čase Vianoc, najkrajších sviatkov pokoja, lásky a porozumenia.
Vianočné sviatky sú obdobím na ktoré netrpezlivo čakáme, lebo ich čaro a výnimočnosť nás napĺňajú pocitmi šťastia, pohody a harmónie. Atmosféra týchto dni je plná spomienok i očakávaní,  nič nie je bežné, ani všedné, napriek tomu, že Vianoce sú každý rok. Ich okúzľujúce čaro sa nedá ničím nahradiť ani napodobniť.

Zverejnené v Seniori

V rámci futbalovej histórie na Gemeri náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik spracoval príspevok o dvoch kluboch: Lubeník a Rožňava. Je zameraný na ich účinkovanie v sezóne 1987 – 1988. V tomto období pôsobili tieto kluby v krajskom majstrovstve, pričom Lubeník sa pohyboval na horných priečkach a Rožňava v nižších priečkach.

Zverejnené v Futbal

Po takmer šiestich rokoch okupácie dočkala sa slobody dňa 21.12.1944 aj Rimavská Sobota, centrum Gemera. Za obdobie okupácie z mesta odvliekli do koncetračných táborov 670 „židobolševikov“ z Rimavskej Soboty. Obyčajní obyvatelia mesta bez rozdielu národnosti boli proti fašistickému režimu a naviac okupantom. Svedčia o tom aj udalosti, kedy mladí muži radšej opustili „hortyovskú vlasť“ a ušli do zahraničia. Mnohí mladí muži, ktorí boli nasadení na východný front k maďarskej armáde, pri prvej príležitosti prebehli k Červenej armáde.

Zverejnené v Odboj
Strana 1 z 6