Filtrované položky podľa dátumu: február 2018

Počas marca 2018 si návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžu pozrieť výstavu „Dieťa a jeho svet“, súčasťou ktorej sú rôzne sprievodné hravé aktivity. Novinkou bude výstava výtvarníka Rolanda Neupauera „Nesúvislosti“ a výstava „Vesmír očami detí“. Predmetom mesiaca marec bude preparát vtáka chochláča severského. V rámci Týždňa slovenských knižníc sa uskutoční beseda s archeológom múzea – PhDr. Alexandrom Botošom, autorom knihy „Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov“.
Prvá výstava v roku 2018 bude patriť tvorbe súčasného maliara Mgr. art. Rolanda Neupauera (*1980), pôsobiaceho v Krásnohorskom Podhradí. Vernisáž výstavy s názvom

Zverejnené v Múzeá

My žiaci zo Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej sme sa zapojili do celoslovenského projektu Čistá voda - správna voľba. Cieľom projektu je zvýšiť informovanosť ľudí o kvalitnej pitnej vode na Slovensku a o jej priaznivých účinkoch na zdravie človeka. Z predchádzajúcich skúseností a sociálnych experimentov bolo zistené, že až 88 percent mladých ľudí dáva prednosť ochuteným sladeným nápojom namiesto zdravej čistej vody. Naši „odborníci" na čistú vodu (žiaci IX.A, IX.B triedy: T. Bobka, S. Šaffa, K. Jasenka, V. Kostič, L. Denis) najprv všetkých informovali o kvalitách pitnej vody, jej blahodárnych účinkoch na organizmus človeka, a potom sa rekvalifikovali na čašníkov a čistú vodu roznášali, roznášali a roznášali... Pilo sa v triedach, počas desiatovej prestávky na veľkej chodbe, počas obeda v školskej jedálni...

Zverejnené v Základné školy
streda, 28 február 2018 16:39

MAREC: Vítanie jari, divadlo a koncerty

Okrem tradičných podujatí s tematikou vítania jari a Veľkej noci, sa môžete v marci tešiť aj na bohatú ponuku divadelných predstavení, koncertov, pozoruhodných výstav či turistických akcií. O zábavu a kopu nových zážitkov je v tomto mesiaci naozaj postarané, tak neváhajte a vyberajte!

Keď príde jar a Veľká noc...

Témou 5. ročníka predajnej výstavy s názvom Jermok velkorevúcky budú aj tentokrát tradičné veľkonočné ľudovoumelecké výrobky. Nájdete ich v dňoch od 14. do 16. marca

Zverejnené v Malohont

Takmer 300 atletických nádejí z 55 klubov bojovalo v sobotu 24.2.2018 v bratislavskej hale Elán o tituly halových majstrov Slovenska v kategórii mladšieho žiactva do 13 rokov. Aj náš atletický klub ISKRA pri ZŠ J. A. Komenského dostal priestor na prezentáciu. Z nominovaných pretekárov vybral športovo-technický delegát na základe dosiahnutej výkonnosti dve naše pretekárky – Ninu Natáliu Vavrekovú vo vrhu guľou a Luciu Ďuriškovú v skoku do diaľky a v behu na 60m (obe ročník narodenia 2005), aby predviedli svoju výkonnosť na vrcholnom halovom podujatí.

Zverejnené v Atletika

V utorok 6. marca 2018 o 9.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční beseda s archeológom Alexandrom Botošom, autorom knihy „Rimavská Sobota vo svetle archeológie a archeologických nálezov“. V prípade zvýšeného záujmu sa beseda zopakuje o 11.00 hod. Vstup na besedu je bezplatný. Účasť je potrebné nahlásiť vopred. Kontaktná osoba – Mgr. Iveta Krnáčová (, 047/5632741 alebo 0910925955).

Zverejnené v Múzeá

Tolerancia, spoznanie rôznych kultúr a aktivita mladých ľudí sú tromi hlavnými piliermi učebných osnov projektu Educate Slovakia, v rámci ktorého k nám do Základnej školy J. A. Komenského Revúca tesne pred jarnými prázdninami zavítali dve mladé sympatické stážistky zo zahraničia Nadiia z Ukrajiny a Gita Kurnia Selina z Indonézie. Prostredníctvom rôznych aktivít a workshopov na hodinách anglického jazyka nielen rozvíjali komunikačné zručnosti, ale aj podporili žiakov v snahe lepšie spoznať samého seba, upevniť si sebavedomie, pomôcť naučiť sa určiť si priority a ciele ako ich dosiahnuť.

Zverejnené v Základné školy

Dňa 23.2.2018 sa začalo váženie revúckych reprezentantov v kickboxe v športovej hale Mladosť v Bratislave v medzinárodnej súťaži SLOVAK OPEN 2018. Naši reprezentanti sa úspešne zaregistrovali na najväčšej medzinárodnej súťaži v kickboxe na Slovensku, ktorá sa konala v Bratislave v športovej hale Mladosť za účasti 11 krajín z 90 športových klubov a v 945 štartoch. Náš tím Kickbox Leon Revúca sa úspešne zaregistroval v 13 štartoch, v ringu sme bojovoli v štýle Fullcontact na tatami v kicklight, lightcontacte a pointfighte. Celkom sme získali 7 medailí, z toho 1x stiebro, 6x bronz. Revúcky klub kickbox Leon Revúca celkovo skončil na 28. mieste z 90 klubov. Z klubov Slovenska sme boli na 6. mieste.

Zverejnené v Kickbox

Každý rok poslednú februárovú sobotu majú výročnú členskú schôdzu dobrovoľní hasiči v maďarskom Tótkomlósi. Nebolo ináč ani tento rok. V sobotu 24. februára 2018 prijala trojčlenná delegácia dobrovoľných hasičov z Jelšavy pozvanie na „výročku“. V skorých ranných hodinách sa vydali na dlhú cestu. V predpoludňajších hodinách zavítali na hasičskú zbrojnicu do rumunského Nadlaku. Po výmene skúseností a rozhovoroch sa spoločne s nadlackými hasičmi presunuli ku kolegom do Tótkomlósa. V podvečerných hodinách sa zúčastnili výročnej členskej schôdze v Slovenskej základnej škole v Tótkomlósi. Po oficiálnej časti sa rozprúdila živá debata, ktorá trvala do neskorých nočných hodín. 

Zverejnené v DHZ

V čase zábav a plesov sme sa v sobotu 10.02.2018 stretli po roku opäť v MsKS v Revúcej na tradičnej akcii „KATOLÍCKEJ VESELICI“. V jednoduchom šate, pribudli nové tváre, avšak ostala skvelá hudobná produkcia skupiny Experience. Po slávnostnom uvítaní dekanom Pavlom Bodnárom sa zábava rozbehla v plnom prúde. Hádam každému sa rozprúdila krv v žilách, utužili sme priateľstvá trvajúce roky a objavili nové, nechali sme sa opantať príjemnou náladou a pohodou. Plesať a zabávať sa neznamená iba potešiť svoje telo, ale opláchnuť svoje starosti, prevetrať starosti a opláchnuť bolesti. Stretnúť sa v priateľskom duchu je v dnešnom uponáhľanom svete veľká vzácnosť. Chvíle pohody a potešenia nestoja veľa, ale patria k životu ako soľ.

Zverejnené v Tradície

Tento tragický príbeh so smutným koncom sa odohral 5. decembra 1944. V tento deň nemeckí esesáci zastrelili za Skalicou (pohorie v okrese Revúca) 21 ročného Daniela Kaššaia. Príbeh vyrozprával brat zastreleného Daniela Jozef Kaššai, dnes čulý osemdesiatnik. Vtedy mal 7 rokov a bol mladší od brata Daniela o 14 rokov.
Slovenské národné povstanie bolo krvavo potlačené do hôr. Vojaci slovenskej armády, ktorí sa postavili proti nemeckým okupantom, spolu so všetkými účastníkmi odboja, partizánmi i sovietskymi poradcami – veliteľmi, museli prejsť na partizánsky spôsob boja. 35 000 nemeckých vojakov a vlasovcov sa všemožne snažilo zlikvidovať SNP.

Zverejnené v Odboj
Strana 1 z 6