Filtrované položky podľa dátumu: apríl 2018
pondelok, 30 apríl 2018 22:37

Mesto plné divadla

Uplynulý víkend to v Revúcej žilo divadlom. Tak ako každý rok sa v Mestskom kultúrnom stredisku konala Zochova divadelná Revúca, týmto rokom sme si pripísali na konto už 44. ročník krajskej súťažnej prehliadky amatérskeho činoherného divadla a divadla mladých. Akcia sa konala pod záštitou primátorky mesta Revúca MVDr. Evy Cireňovej. Vyhlasovateľom súťažnej prehliadky je Národné osvetové Centrum Bratislava z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Organizátormi akcie sú Banskobystrický samosprávny kraj, Gemersko-malohontské osvetové stredisko Rimavská Sobota a Mestské kultúrne stredisko v Revúcej. Prehliadku z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Zverejnené v Divadlo

Mnohých zaiste prekvapila informácia odvysielaná v televízii JOJ v piatok 27. apríla 2018, keď jej spravodajca z Revúcej oznámil v relácii Noviny, že jeho kolega Rasťo Ekkert vystavuje v rámci Zochovej divadelnej Revúcej svoje obrazy. Veď ten, kto sústavne nesleduje kto sa v súčasnosti čomu venuje, nestíha toľko informácií ani len vnímať a nie ešte si  aj všetko zapamätať. Umeniu, aj keď nie vo vysokom umeleckom precítení, sa venuje už skoro každý z nás. Veru, aj Rasťo Ekkert, ktorého sme v minulosti v televíznom spravodajstve videli ako redaktora s kamerou "obchádzať" priam celý svet. Raz sa s ňou objavil v Malých Karpatoch, potom  vo Vysokých Tatrách, ale aj na Kaukaze, či dokonca v Himalájach. Mnohí sme ho videli aj plávať na akejsi nákladnej lodi Okolo sveta za 80 dní.

Zverejnené v Výstavy

Dňa 28.4.2018 sa v Sále Obecného úradu v Gemerskej Polome uskutočnil 3. ročník šachového turnaja mládeže, v tomto roku po prvýkrát zaradeného do celoslovenskej série náborových turnajov mládeže v kategórii jednotlivcov GPX. Turnaja sa zúčastnilo 17 hráčov, a to z domácej Gemerskej Polomy,  z Rožňavy a Moldavy nad Bodvou. Organizátori konštatovali, že napriek nízkej účasti, spôsobenej čiastočne aj tým, že v rovnakom termíne sa uskutočnil turnaj GPX mládeže aj v Spišskej Novej Vsi, boli radi, že sa mohli zoznámiť s novými šachistami z Moldavy nad Bodvou. Aj my cheme veriť, že tento turnaj bude dobrým začiatkom budúcej užšej spolupráce. V celkovom poradí turnaj vyhrali:

Zverejnené v Šachy

Z Pohronského osvetového strediska v Žiari nad Hronom sme dostali prostredníctvom nášho známeho autora videí i fotografií pána Petra Pobočeka výsledky z krajskej prehliadky CINEAMA 2018, ktorej sa 21. 4. 2018 v Krajskej hvezdárni a planetáriu M. Hella v Žiari nad Hronom zúčastnili aj niekoľkí autori z nášho regiónu. Všetky ocenené filmové diela postupujú do celoštátneho kola, ktoré sa bude konať v dňoch 8. - 10. 6. 2018 v Galérii Mlyny Cinemas - Nitra. Jeho organizačným garantom je Krajské osvetové stredisko v NR. Vyhodnotenie krajského kola celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby Cineama 2018 nájdete nižšie v prílohe tohto príspevku.

Zverejnené v Videá

V nedeľu 22. apríla 2018 sa na atletickom štadióne v Košiciach uskutočnilo prvé kolo krajskej súťaže družstiev mladšieho žiactva a dorastencov. Pretekov sa zúčastnil aj náš atletický klub zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej. Bola to naša premiéra v letnej sezóne a ako sa zdá, Košice nám prajú. Naši atléti ukázali výbornú formu a prvé kolo sme v konkurencii 12 atletických klubov s prehľadom vyhrali. Na  tejto súťaži družstiev sa boduje prvých desať miest v každej disciplíne. Najviac sa nám darilo tradične v hodoch a vrhoch, vo vrhu guľou sme získali 1. miesto – Nina Natália Vavreková s osobným rekordom 10,06m, 2. miesto Zuzana Kiselová  s výkonom 9,06m, v kriketke 2. miesto Nina Natália Vavreková s výkonom 52,65m , 4. miesto Zuzana Kiselová s výkonom 42,05m.

Zverejnené v Atletika

Naši “veľkí“ Zocháči z deviatej triedy ZŠ I. B. Zocha v Revúcej sa spolu s pedagógmi zúčastnili dejepisnej exkurzie v Banskej Bystrici. Návštevou Múzea SNP si pripomenuli 74. výročie Slovenského národného povstania. Sympatická lektorka, ktorá sa prezentovala výbornými vedomosťami múzea a dokázala skoro 30 deviatakov zaujať a vzbudiť záujem, nás oboznámila s udalosťami, priebehom a výsledkami druhej svetovej vojny. Informácie o problematike holokaustu a tragédii európskeho židovstva tvorili ústrednú tému expozície. Vo vzdelávacom programe „Kufor“ sme mali možnosť vidieť uniformy vojakov, fotografie, mapy, prezentácie, bojovú techniku, propagačné letáky, či väzenské oblečenie. Zároveň nám bol premietnutý krátky dokument, ktorý opisoval veľmi ťažký život židov v tomto období.

Zverejnené v Základné školy

Posledný aprílový týždeň sa zapísal do histórie futbalu nášho regiónu neríjemnou udalosťou. Dve futbalové mužstvá dospelých - FK Gemerská Hôrka a FK Baník Štítnik - už neusktočnia svoje majstrovské zápasy tohto ročníka. Rozhodli o tom riadiace futbalové orgány po nedodržaní pravidel futbalu u obidvoch spomínaných mužstviev. Obidve mužstvá boli vylúčené zo súťaží. Osirejú prostredníctvom tohto skutku každý týždeň v prebiehajúcom futbalovom ročníku najmenej dve futbalové ihriská a vedenie obidvoch klubov bude mať čo robiť, aby oživilo činnosť svojho futbalového oddielu v nasledujúcom ročníku. Je to smutné konštatovanie, ale tak to obyčajne býva, keď sa nepristupuje správne ku klubu i jeho hráčom. Kým FK Baník Štítnik vznikol iba pred dvoma rokmi, Gemerská Hôrka má niekoľko desaťročnú históriu a toho je najväčšia škoda. Nuž, nezostáva nič iné, ako vysúkať rukávy a rozdiskutovať medzi sebou ako ďalej. Popritom nezabudnite, že futbal bude aj 1. mája na niektorých ihriskách horného Gemera. To sa začína futbalový turnaj o Pohár

Zverejnené v Futbal
sobota, 28 apríl 2018 13:55

Betliar – Náučný chodník obce

Náučný chodník začína i končí priamo v obci Betliar. Jeho prvá tabuľa sa nachádza pred Kultúrnym domom neďaleko vstupu do areálu kaštieľa. Prechádzka je nenáročná a jej 18 informačných tabúľ podáva pomerne podrobné informácie o pamätihodnostiach obce (kultúrnych pamiatkach, kostoloch, pamätných bytových, spoločenských a hospodárskych domoch, sochách a i.), z ktorých mnohé sú vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Zoznam tabúľ náučného chodníka: 1. Kultúrny dom, 2. Kostol rímskokatolícky sv. Alžbety vdovy, 3. Kostol evanjelický, 4. Evanjelická fara, 5. Hasičská zbrojnica, 6. Budova správy lesov, 7. Budova Obecného úradu, 8. Malý park, 9. Socha sv. Jána Nepomuckého, 10. Rodinný dom na Polomskej ulici, 11. Bytový dom v lokalite „Píla“, 12.  Budova základnej školy,

Zverejnené v Náučné chodníky

V sobotu 19. mája 2018 sa všetci môžu tešiť na nočnú prehliadku priestorov piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882). Už po štrnástykrát budú brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote otvorené do neskorých nočných hodín, a to v rámci európsky známeho podujatia Noc múzeí a galérií. Kým príde dlho očakávaná noc, všetkých pozývame na vernisáž výstavy „Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu“ v piatok 4. mája o 12.30 hod. a „Spomienka muránskej kameniny“ v utorok 15. mája 2018 o 15.00 hod. Predmetom mesiaca bude monografia baníctva Gemera-Malohontu z roku 1907.

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote 7. apríla 2018 zahájilo turistickú sezónu, v rámci ktorej návštevníkom ponúka prehliadku stálych expozícií a výstav aj v sobotu a nedeľu v čase od 9:00 do 17:00 hod.

Zverejnené v Múzeá

Naši delegáti zvolení na hodnotiacej schôdzi sa zúčastnili okresného snemu dňa 11.4.2018 v priestoroch "Alfa" MsKS v Revúcej. Snemu sa zúčastnili delegáti zvolení na hodnotiacich schôdzach základných organizácií a pozvaní hostia. Z pozvaných hostí sa snemu zúčastnili: predseda krajskej organizácie JDS Banská Bystrica pán Ján Hlaváč, predseda okresného úradu pán Ing. Peter Balogh, primátorka mesta Revúca a bývala poslankyňa BBSK pani MVDr. Eva Cireňová, primátor mesta Jelšava a poslanec BBSK MVDr. Milan Kolesár, bývalý poslanec BBSK MVDr. Ján Šeševička, predseda Olympijského klubu Gemer PhDr. Juraj Králik a ďalší hostia. Rokovanie snemu otvorila a viedla pani Mgr Gitka Mladšia. Rokovanie prebehlo  v súlade so schváleným programom.

Zverejnené v Seniori
Strana 1 z 8