Filtrované položky podľa dátumu: september 2018

Jeseň zavítala už na naše ihriská v plnej kráse. Iba poniektoré družstvá akoby premohla jesenná únava a ľahko strácajú body nielen tak, ako naše štvrtoligové mužstvo z Krásnohorského Podhradia. Futbalisti spod hradu sa ťažko presadzujú aj na domácom ihrisku a s jedným z favoritov súťaže Spartakom Medzev dostali poltucet. Hostia teda odišli spokojní, a dokonca nezaťažení ani gólom. Ťažko sa hľadajú slová i na výsledky niektorých zápasov 6. ligy. Napríklad jasný favorit z Rudnej tesne vyhral v Dlhej Vsi gólom, ktorý padol z pokutového kopu. Pritom domáci nič zvláštne nehrajú ani doma. Dosť si v sobotu pošramotili povesť aj Vyšnoslanci v súboji na ihrisku nováčika súťaže, keď iba remízovali s ním, ale aj to si museli na vyrovnanie dať domáci vlastný gól.

Zverejnené v Futbal

Bohatosť zbierkových fondov Gemersko-malohontského múzea dotvára aktivita nazývaná „predmet mesiaca“. Po dobu jedného mesiaca sa z viac ako 101 000 zbierkových predmetov selektuje jeden, ktorý je spätý s regiónom, mestom Rimavská Sobota, s múzeom alebo je zaujímavý svojím vzhľadom, využitím, či je spájaný s historickými udalosťami a dodnes nebol prezentovaný verejnosti. Počas októbra 2018 si môžu návštevníci Gemersko-malohontského múzea pozrieť predmet mesiaca, ktorý je spájaný s „osmičkovými rokmi“. Ide o dva kovové odznaky a striebornú mincu, ktoré budú vystavené v priestoroch stálej expozície do 31. októbra 2018.

Zverejnené v Múzeá

Ako to bolo s bratmi Belákovcami
(Z rozprávania ich mamky Margity Belákovej a jej vnučky Magdy Krejzlovej-Kalickej.)
Smutná zvesť zasiahla rodinu Belákovcov v Rožňavskom Bystrom ako blesk z čistého neba. Táto zlá správa bolestne zasiahla aj občanov dediny, lebo bratia Belákovci boli v obci obľúbení. Pravdepodobné je, že štáb zo Slavošoviec túto správu oznámil telefonicky na obecný úrad. Bola to tvrdá rana osudu, že iba pred krátkym časom pochovali zaťa a teraz sú mŕtvi aj obidvaja synovia. Ich mamka premohla žiaľ a na druhý deň ráno sa vybrala s konským povozom a s dvomi truhlami do Slavošoviec.

Zverejnené v Belákovci
štvrtok, 27 september 2018 23:06

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 10/2018-2019

SEKRETARIÁT VsFZ vyzýva kluby, aby do termínu 12.10.2018 podávali v elektronickej podobe návrhy na zmenu alebo doplnenie RaPP na mailovú adresu predmet: RaPP.
ŠTK VsFZ na základe memoranda a spolupráci KSK organizuje Zimný turnaj pod názvom Krajská futbalová liga v termíne od 13.1. do 17.3.2019. KFL sa majú možnosť zúčastniť na základe prihlášky všetky FK RFZ a ObFZ s príslušnosťou ku KSK. Prihlášky sa podávajú od 10.9.2018 do 31.10.2018 cez systém ISSF – elektronická podateľňa – prihláška do súťaže KFL 2018/2019. Stretnutia budú hrané na vytypovaných HP s UT.

Zverejnené v Úradné správy ObFZ

Obec Jesenské, ktorá leží v južnej časti okresu Rimavská Sobota (predtým Feledince), bola dôležitou železničnou krížovatkou už za Rakúska-Uhorska. Po rozpade „žalára národov“ v roku 1918 pripadla obec do Československa. Po nástupe Hitlera k moci v Nemecku a jeho plánom na dobývanie „životného priestoru“ na úkor východných susedov rozhodla Československá vláda o vybudovaní hraničných opevnení v kritických miestach štátnych hraníc s agresívnymi plánmi Nemecka, Rakúska, Maďarska a Poľska vybudovať systém opevnení po vzore francúzskej Maginotovej línie. Po mníchovskom diktáte však neboli všetky dokončené, respektíve museli byť opustené a v Čechách padli do Nemcami zabratých Sudet a na južnom Slovensku Horthyho Maďarsku. Maďari väčšinu opevnení, tzv. „ropíkov“ zničili.

Zverejnené v Jesenské

Na počesť významného slovenského rozprávkara Pavla Emanuela Dobšinského sa každoročne koná recitačná súťaž Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Okresnú súťaž sa nám podarilo presunúť do jeho rodiska, do Slavošoviec. Už druhý rok nám je v tomto zámere naklonený pán starosta Ing. Štefan Bašták, ktorý náš nápad s nadšením uvítal a podporuje ho všetkými silami a prostriedkami. Veľkú zásluhu na recitačnej súťaži má Základná škola Pavla Emanuela Dobšinského v Slavošovciach na čele s pani riaditeľkou PhDr. Darinou Labošovou, pani učiteľkou Mgr. Lýdiou Hricovou a celým učiteľským zborom, ktorý sa na príprave podieľal. Nádherná výzdoba, skvelá príprava a nadšenie z tohto podujatia je u nich citeľná.

Zverejnené v Súťaže

Týždeň mobility v dňoch od 16. do 22. septembra 2018 sa v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej niesol v pohybe – atletika, florbal, futbal... Začal 1. kolom FLORBALL SK LIGY v športovom areáli základnej školy – projektom podporovaným Nadáciou TV JOJ. Turnaja sa zúčastnili družstvá chlapcov a dievčat všetkých troch miestnych základných škôl a Gymnázia M. Kukučína. Turnaj vyhrali chlapci a dievčatá z hosťujúcej ZŠ J. A. Komenského. Pred postupom do krajských kôl nás čaká 2. kolo v novembri v gymnáziu. Pokračoval 1. ročníkom Jesenného florbalového turnaja ZŠ, ktorého sa zúčastnili športuchtiví chlapci a dievčatá prvého aj druhého stupňa ZŠ. Nebolo dôležité, kto vyhral, bolo dôležité, že chceli počas krásneho jesenného dňa športovať a súťažiť. Otvorili sme tak športovú sezónu v tomto školskom roku.

Zverejnené v Základné školy

ŠTK VsFZ na základe memoranda a spolupráci KSK organizuje Zimný turnaj pod názvom Krajská futbalová liga v termíne od 13.1. do 17.3.2019. KFL sa majú možnosť zúčastniť na základe prihlášky všetky FK RFZ a ObFZ s príslušnosťou ku KSK. Prihlášky sa podávajú od 10.9.2018 do 31.10.2018 cez systém ISSF – elektronická podateľňa – prihláška do súťaže KFL 2018/2019. Stretnutia budú hrané na vytypovaných HP s UT. FK neplatia žiadne štartovné ani náklady na rozhodcov. FK si hradia len náklady na cestovné na vytypované hracie plochy s UT. 

Zverejnené v Futbal

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, 27. septembra 2018, pripravilo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote komentované prehliadky výstav. Vstup na komentované prehliadky sa uskutoční každú hodinu - o 9:00, 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00. Návštevník si môže vybrať z dvoch výstav. Prehliadka každej výstavy trvá 60 minút a vstup je zdarma. Prvou je nová výstava „Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-Malohonte“. Výstava predstaví prostredníctvom fotografií a zbierkových predmetov bohatú tradíciu baníctva a železiarstva v Gemeri-Malohonte od čias mladšej doby bronzovej až po súčasnosť. Zameria sa nielen na hlbinnú ťažbu, ale aj na spracovanie rudy a povrchovú ťažbu v miestnych existujúcich i zaniknutých kameňolomoch.

Zverejnené v Múzeá

Banícke múzeum v Rožňave si v októbri vlastnou výstavou pripomenie okrúhle 100. výročie vzniku Československa.
V roku 2018 si v Českej republike a na Slovensku pripomíname významné výročie v dejinách Slovenska – 100. výročie vzniku Československa. Banícke múzeum v Rožňave sa zároveň pripája k aktivitám ostatných múzeí a ostatných kultúrnych inštitúcií v rámci tzv. Osmičkových rokoch (1918, 1938, 1948 a 1968) výstavou Gemer v období 1. ČSR.
Vznik nového štátu v strednej Európe na výrazne demokratických základoch spojil úsilie dvoch nových štátotvorných národov a samotná značka Československo pretrvala s menšou prestávkou až do roku 1992. 

Zverejnené v Múzeá
Strana 1 z 6