utorok, 27 máj 2014 17:27

Dramatické osudy pozostalosti Milana Rastislava Štefánika

Napísal(a) Centrum múzejnej komunikácie
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

brad-mohyla milana rastislava stefanikaSlovenské národné múzeum spravuje vo svojom zbierkovom fonde unikátne poklady z minulosti Slovenska, ktoré pomáhajú osvetľovať mnohé významné historické udalostí minulých storočí a pohnuté osudy ich tvorcov. K týmto osobnostiam patrí aj Milan Rastislav Štefánik, jedna z najvýznamnejších osobností našich novodobých dejín. Spolu s T. G. Masarykom a E. Benešom stál pri zrode Československej republiky v roku 1918. 
Slovenské národné múzeum od roku 1940 spravuje bohatú pozostalosť M. R. Štefánika. Jej cesta do Slovenského národného múzea nebola jednoduchá. Peripetie a dramatický osud pozostalosti pokračoval aj v Slovenskom národnom múzeu. Po zrušení memoriálnej expozície M. R. Štefánika v SNM v Martine v roku 1953 nenechali vtedajší mocipáni na pokoji ani jeho pozostalosť. Vynaložili nemalé úsilie, aby sa „rozplynula“ v zbierkových fondoch múzeí na Slovensku. 
Návštevníci SNM sa o dramatických osudoch pozostalosti budú môcť dozvedieť viac na
sprievodnom podujatí k výstave 12 rokov SNM. O takmer detektívnom mapovaní pozostalosti bude hovoriť PhDr. Eva Králiková, kurátorka SNM-Múzeá v Martine a autorka stálej expozície M. R. Štefánika

v Košariskách. O vzácnej leteckej bunde Štefánika porozpráva PhDr. Gabriela Podušelová. Prednášku doplní krátky dokument o odbornom ošetrení bundy, v ktorej Štefánik zahynul. Na záver si účastníci pozrú výstavu 120 rokov Slovenského národného múzea, kde je vystavená aj letecká bunda, v ktorej Štefánik zahynul a predmety, ktoré priniesol zo svojich potuliek po svete.

Pozostalosť dokumentuje mimoriadne činorodý a aktívny život Štefánika, ktorý ako astronóm a politik navštívil mnohé exotické krajiny sveta. Obsahuje niekoľko tisíc jednotiek - osobné veci M. R. Štefánika, zariadenie jeho bytu v Paríži, rozličné technické astronomické a iné prístroje.
Ako vášnivý fotograf zdokumentoval svoje cesty aj cez šošovku fotoaparátu, preto je súčasťou pozostalosti aj bohatá zbierka negatívov z ciest po svete od Mont Blancu cez Alžír až po Polynéziu a Tahiti. Jej súčasťou sú aj fotografie dokumentujúce misie M. R. Štefánika pri formovaní československých légií v Taliansku a v Rusku. Ako výsledok jeho cestovateľských aktivít sa v pozostalosti dochovalo tiež mnoho iných zaujímavých a cenných predmetov. Pre dejiny výtvarného umenia zachránil a priniesol do Európy z Tahiti aj drevorezy a drevoryty P. Gauguina.

 

Čítať 1918 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:14

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.