štvrtok, 02 máj 2019 14:42

Pôrodné „baby“ v Muráni vítali novorodeniatka do života ako také rozprávkové „sudičky“ Doporučený

Napísal(a) Mgr. Ružena Svoreňová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ilustračný obrázok Ilustračný obrázok Foto: archív PD

Kedysi sa aj v Muráni deti rodili doma, a tak sa mnohí naši seniori právom môžu pýšiť svojím rodným domom, v ktorom strávili detstvo, mladosť, vychovávali svoje deti a v ňom ich zastihla i staroba. Aj môj rodný dom v časti Prídeľ v Muráni stále stojí - teraz príbytok pani Márie Sojákovej. Kedysi mal hrušku na priedomí, za domom „drevené jahody“ (morušu), na dvore celý rad plodných jabloní a studňu.
Susedia mali vtedy k sebe veľmi blízko, tak keď to na rodičku – ženu v očakávaní – prišlo, okamžite sa rozbehli do dediny za „babou“ – P. Majerčíkovou alebo p. Krchovou. Obidve bývali na nižnom konci a obe boli rovnako obľúbené a spoľahlivé.

Staršia p. Majerčíková bývala v blízkosti rieky (teraz v blízkosti Jančíkovcov a Beňovcov). Mala iba jedného syna, známeho obecného učiteľa Dezidera Garlátiho, ktorý zomrel mladý, a tak sa dcérka Marienka narodila tesne po jeho smrti. Mladšia známa Muránska babica p. Krchová (Hrbáľová) sa tiež pýšila iba jediným dieťaťom dcérou Maruškou, s ktorou žili na Konskej ulici. Neskôr sa vydala za vdovca, váženého pána prednostu železničnej stanice Františka Goldschmidta. S prvou manželkou Margitkou žili v časti Pastovník a vychovali dvoch synov, Viktorka a Ferka. Muránske pôrodné baby mali vždy obrovskú radosť, keď aj ich pričinením pribudol do obce malý človiečik. Každého počastovali priazňou, ale v tom čase tzv. nedeľniatka zvlášť srdečne a ako také rozprávkové „sudičky“ nešetrili lichotivými prívlastkami. Podľa nich deti narodené vo svätú nedeľu boli deťmi šťasteny – mali byť vždy čistučké, múdručké, šikovné, obdivované, úspešné, malo sa im vydariť všetko, na čo siahnu, najmä keď sa narodili hodinu- dve pred obedom alebo rovnako pred polnocou. Pani Goldschmidtová vítala do života v Muráni aj mňa, ale moja pamäť do vlastného príchodu na svet nesiaha. Utkvela mi však ako 18-ročnej v pamäti jej obrovská radosť, keď sa v roku 1966 v poriadne zasneženom januári narodil v jej novej rodine chlapček a zásluhou p. Zity Hajdúkovej pribudol v muránskej matrike zápis o novom občanovi mužského pohlavia. Podľa našej skvelej „baby, babice či pôrodníčky“ bol nádherný, vnímavý, obletovaný v rodine a možno v čase jeho príchodu nebola ani nedeľa, ale nechýbalo mu nič k tomu, aby bol v živote úspešný a vážený občan našej obce.

Mgr. Ružena Svoreňová
(Zdroj: Muránske noviny č.1/2019)

 

Čítať 368 krát Naposledy zmenené piatok, 03 máj 2019 10:23

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x