pondelok, 16 október 2017 13:10

Pripravujú kurz zápästkovej techniky

Napísal(a) Bc. Valéria Munková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pripravuje zaujímavý kurz ojedinelej tradičnej textilnej techniky, ktorý sa uskutoční sobotu 28. októbra 2017 od 9:00 do 16:00 hodiny v Dome tradičnej kultúry Gemera. Pod vedením odbornej lektorky Školy remesiel ÚĽUV Jarmily Rybánskej - majsterky ľudovej umeleckej výroby, účastníci sa oboznámia s výrobou zápästkov, ako aj s tradičným splietaním drobných textílií a tkaním tkaníc.

„Zápästky boli súčasťou mužského ľudového odevu, navliekali sa na zápästia ako ochrana pred chladom, poranením a súčasne slúžili aj na stiahnutie širokých rukávov košele. Čo sú tkanice? Je to úzka textília zhotovená tkaním na doštičke, krosienkach alebo kartičkách, ktorou sa uväzovali, upevňovali a zaväzovali časti odevu, využívali sa ako popruhy na plachty, plecnice na koše, prípadne ako ozdoba,“ uvádza Valéria Munková z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Účastníci si osvoja základné technologické postupy výroby zápästkov, tkaníc, pletencov pomocou foriem a kartičiek s vytváraním rôznofarebných vzorov.
„Kurz ponúkame širokej verejnosti, pedagogickým zamestnancom, folkloristom, zamestnancom kultúrnych zariadení Košického samosprávneho kraja, ktorých poslaním je uchovávanie a odovzdávanie hmotného kultúrneho dedičstva,“ spresnila Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
Bc. Valéria Munková

 

Čítať 1403 krát Naposledy zmenené pondelok, 16 október 2017 13:19

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Description of image1
Description of image2