pondelok, 21 júl 2014 16:34

Putovná panelová výstava Svetové dedičstvo v hĺbkach zeme sa predstaví v Košiciach

Napísal(a) Gejza Hermelyi
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

ke svetove dedistvo1aV priestoroch Akadémie Rovás na Kmeťovej ulici č. 34 v Košiciach otvoria dňa 24. júla 2014 o 19.00 hod. výstavu Svetové dedičstvo v hĺbkach zeme. Putovná panelová výstava Svetové dedičstvo v hĺbkach zeme predstavuje jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu, ktoré boli v roku 1995 zapísané do zoznamu svetového prírodného dedičstva. Na 28 paneloch sú predstavené krásy podzemia a povrchu krasu, jeho geologická stavba, hydrológia, história vedeckých výskumov, objavovania jaskýň, ich využívanie, ako aj život v krasovom území. Panely sú spestrené 337 fotografiami, z ktorých prevažná časť bola vyhotovená práve pre účely tejto výstavy, nájdeme na nich i 9 máp povrchu, 15 plánov jaskýň a 24 grafík. 
Výstavu pripravilo Banícke múzeum v Rožňave a Národný park Aggtelek v spolupráci so Speleoklubom Minotaurus v Rožňave. 

Július 24., 19.00: Világörökség a föld mélyében. A vándorkiállítás az Aggteleki- és a Szlovák-karszt barlangjait mutatja be 28 kiállítási tablón. E barlangok 1995-től a Világörökség részét képezik. A 337 fényképen megtekinthetők a földalatti és külszíni

karsztjelenségek, a térség geológiai felépítése, a barlangok feltárásának története, ásványi kitöltésük és kihasználásuk. A tablók mellett a barlangászattal kapcsolatos tárgyak is láthatóak a kiállításon. 

A kiállítást a Rozsnyói Bányászati Múzeum és az Aggteleki Nemzeti Park igazgatósága készítette a Rozsnyói Minotaurusz Barlangász Klub együttműködésével. A kiállítást Székely Kinga barlangkutató, geográfus, térképész nyitja meg. Utána a karsztról szóló előadása hallható.

Gejza Hermelyi

 

 

Čítať 1378 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:42

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x