piatok, 10 máj 2019 12:29

Z histórie Malohontu Doporučený

Napísal(a) Zvarová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Z histórie Malohontu je názov festivalu o histórii Malohontu, na ktorý Vás srdečne pozývame 25. mája 2019 do obce Kraskovo. Organizátormi podujatia sú Občianske združenie RODON Klenovec, Gemersko-malohontské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, obec Kraskovo, ECAV Kraskovo, Miestna akčná skupina MALOHONT, Mikroregión Teplý Vrch. Cieľom projektu je odprezentovať a dostať do povedomia verejnosti históriu regiónu Malohont a jeho národné kultúrne pamiatky, a to hlavne sakrálne stavby v podobe gotických kostolov, ktoré sa nachádzajú na Gotickej ceste. Laickej, ale aj odbornej verejnosti odprezentovať obdobie stredoveku a raného novoveku so zameraním na lokálne udalosti.

V rámci projektu sa nám predstavia historické spolky, ktoré odprezentujú formou reenactmentu dobový život vtedajšieho obyvateľstva, gastronómiu, tance, hudbu a divadlo. Predstavia sa nám skupiny historického šermu Defensores z Fiľakova, Cassanova z Banskej Bystrice, Taurus Ater z Martina. Dobové tance a školu tanca ľudovej gotiky predvedie skupina historického tanca Galthilion z Bratislavy. Gotickú hudbu odprezentuje súbor Musicantica Slovaca z Nitry a Vrbovské vŕby z Vrbového. Predstaví sa aj Sokoliarstvo Kanát z Rimavskej Soboty a divadlo na Vysokej nohe z Banskej Bystrice.

Podujatie bude sprevádzané výstavami a odbornými prednáškami o hudbe v gotike a sakrálnych stavbách v Malohonte, s lektorom Mgr. Radimom Pačmárom z Brezna. Po stopách dávnej hudby nás bude sprevádzať PaedDr. Róbert Žilík, pedagóg a muzikant z Nitry.

Projekt umožní nielen záujemcovi o históriu, ale aj laickému návštevníkovi dotknúť sa dejín, vrátiť sa v čase a prežívať dôležité historické udalosti nášho regiónu. Hudba odráža kultúrne vzťahy Gemera s Talianskom – estampidy, saltarelá, tanečné melódie zo začiatku osmanskej expanzie do Uhorska – historické piesne a orientálne vplyvy, kresťanské tradície v hudbe 14.-16. st., repliky historických hudobných nástrojov v kontexte fresiek s hudobnými motívmi v Gemeri-Malohonte, ale aj v iných regiónoch.

Odborným garantom projektu je Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote v zastúpení riaditeľky Mgr. Dariny Kišákovej.

Dramaturg podujatia: Mgr. Viktor Brádňanský – historik, Mgr. Stanislava Zvarová – odborná pracovníčka Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, Martin Pliešovský – divadelník, regionálny historik, Mgr. Lucia Ulická – historička, PaedDr. Róbert Žilík z Nitry, Mgr. Vladimír Ticháň, farár ECAV, Ing. Miroslava Vargová – manažérka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Mediálnymi partnermi sú TVRimava, www.rimava.sk, RTVS Rádio Regina Stred.

Program podujatia:

Program v gotickom kostole:
10:00 Otvorenie festivalu
Gotické kostoly v Malohonte – prednáša Mgr. Radim Pačmár
11:00 Po stopách dávnej hudby (Hudba a slovo z obdobia 14.-16. stor.) – prednáša PaedDr. Róbert Žilík
13:00 Musicantica Slovaca z Nitry – komorný koncert

Program v okolí gotického kostola:
12:00 Šermiarske predstavenie - Skupina historického šermu Taurus Ater z Martina
14:00 Turci v Malohonte – Spoločnosť veselých šermiarov Cassanova z Banskej Bystrice a Defensores z Fiľakova
15:00 Sokoliari – SOKOLIARSTVO KANÁT z Rimavskej Soboty
16:00 Tance ľudovej gotiky a škola tanca

Skupina historického tanca Galthilion z Bratislavy
17:00 Vraždy na Elsinore – divadelné predstavenie – Divadlo na Vysokej nohe z Banskej Bystrice
18:00 Vŕbovské vŕby z Vrbového – koncert hudobnej skupiny

SPRIEVODNÉ AKTIVITY:
Lukostreľba – šerm pre najmenších dobový jarmok výstava Gotické kostoly v Malohonte výstava dobových hudobných nástrojov historické tábory skupinové prehliadky gotického kostola s odborným výkladom.

Spracovala: Mgr. Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka

 

Čítať 636 krát Naposledy zmenené sobota, 11 máj 2019 10:37

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x