utorok, 14 november 2023
utorok, 14 november 2023 14:10

Dress kód: Art Nouveau

Dňa 23. novembra 2023 sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční vernisáž výstavy s názvom "Dress kód: Art Nouveau – Dresszkód: Szecesszió", ktorá vznikla v spolupráci s Umeleckopriemyselným múzeom v Budapešti. V rámci otvorenia výstavy sa uskutoční aj komentovaná prehliadka spojená s prezentáciou katalógu k výstave od kurátorky z Umeleckopriemyselného múzea, Noémi Csepregi.

Výstava ponúka pohľad do šatníka a životného štýlu ženy na prelome 19. a 20. storočia, a to prostredníctvom predmetov vybraných zo zbierky textilu a odevov Umeleckopriemyselného múzea. Vďaka vystaveným odevom a doplnkom z tohto obdobia výstava predstavuje nový ženský ideál secesného obdobia, ktorý už zahŕňa nielen vonkajší vzhľad, ale aj vzdelanosť ženy.

Výstava sa skladá z troch hlavných celkov: každodenné, solídnejšie, denné nosenie, elegantné, slávnostné šaty a nový spôsob života – so zameraním na šport, vzdelávanie alebo prácu – a tomu prispôsobené nové oblečenie.

Zverejnené v Múzeá

Futbalový klub Baník Nižná Slaná zanikol v roku 2016. V jeho novodobej histórii bolo úspešné najmä obdobie v rokoch 2000 – 2002, kedy vyhral 1. triedu a následne pôsobil v 5. lige – JZ. Potom to bolo s umiestnením v tabuľke horšie, až došlo k odhláseniu družstva dospelých a neskôr aj družstva dorastu. V článku sa dočítame rôzne zaujímavosti práve z tohto obdobia. 

Jar 2000

Zranených bolo veľa hráčov (Kováč, Bobrík, Karas, Hlaváč, Černaj, Macko).

Ročník 2000 / 2001

Domáci zápas s Vlachovom 6:1

Vyjadrenie divákov počas zápasu: „Tak ako naši s Japonskom.“

Domáci zápas s Krh. Podhradím

Zverejnené v Futbal