streda, 13 jún 2018 11:29

Sviatky folklóru po štyridsiatykrát otvárajú svoju bránu maľovanú Doporučený

Napísal(a) S. Zvarová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Gemersko – malohontské folklórne slávnosti, pod názvom Klenovská Rontouka, opäť po roku pozývajú všetkých milovníkov tradičnej ľudovej kultúry na svoj 40. ročník. Organizátori Obec Klenovec, Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, Občianske združenie RODON Klenovec, Matica slovenská a celý autorský tím Vám ponúkajú jedinečnú skladbu scénických, ale aj sprievodných podujatí. Nadregionálne folklórne slávnosti s medzinárodnou účasťou sa uskutočnia 21. - 24. júna 2018. Už 21. júna 2018 (štvrtok) od 19:00 začneme v Kultúrnom dome v Tornali s programom belgického FS Drieske Nijpers, spolu s DFS Šafáriček z Tornale a FS Vepor z Klenovca. V piatok 22. júna 2018, od 10:00 sa predstavia zahraniční hostia Drieske Nijpers z Belgicka,

KUS Zvolen a KUS Metropolitu Štefana Stratimiroviča zo Srbska, spolu s detským folklórnym súborom Zrkadielko z Hnúšte, v Dome kultúry J. Francisciho Rimavského v Hnúšti. V piatok 22. júna 2018 od 15:00, až do nedele 24. júna 2018 bude miestom slávností už tradične obec Klenovec.

Roztancované ulice a námestie v Klenovci vytvoria členovia detských folklórnych kolektívov, ktorí sa predstavia v detskom programe od 15:30, pod názvom Bohatým brať, chudobným dať i bohatstvo otcov zachovať, v réžii Matúša Ivana. Účinkujú DFS Hájik a Lieskovček z Rimavskej Soboty, Lykovček z Revúcej a DFS Zornička a Mladosť z Klenovca. Program sprevádza herec Marek Rozkoš zo Zvolena. Od 15:00 sa chceme pokúsiť počas 24 hodín utkať čo najdlhší pokrovec. Pozývame všetkých, ktorí sa chcú o tento rekord pokúsiť s nami, aby sa zapojili a prišli, tkáme aj v noci, s našou odbornou garantkou Ľubkou Žilkovou z Kokavy nad Rimavicou. V tomto čase sa bude konať aj vernisáž jedinečnej výstavy v Múzeu súkenníctva a gubárstva (kolešňa v parku), a to Krojované bábiky Anny a Rastislava Bellovičovcov z Lukáčoviec, v spolupráci z o. z. Slnienko z Fiľakova. Od 17:00 sa koná vernisáž výstavy Rukami majstrov, kde autorka výstavy Anetta Cvachová predstaví regionálnych remeselných majstrov - gubára Jána Fottu, rezbára Milana Stieranku, košikára Michala Dovalu z Klenovca, bičiara Ľubomíra Majana z Rimavskej Soboty, fujaristov Milana Katreniaka z Tisovca, Dušana Cebera z Vyšnej Pokoradze, so šúpolienkami Evu Dolinajú a medovnikárku Evu Manicovú z Tisovca, výrobcu drevených palíc Pavla Ferdinandiho z Revúcej, drotára Júliusa Bútoru z Drienčan, Gabrielu Medveďovú z Hrachova s krojovanými bábikami a Ladislava Hedvigiho s kyjatickými hračkami. Od 17:30 bude priestor kultúrneho domu patriť komornému programu Roztratené zrnká, ktorý vznikol na základe terénneho výskumu. V tomto roku predstavíme obec Klenovec, jej históriu, ľudí, ktorí nám priblížia život našich predkov. Účinkovať budú klenovčania a novoklenovčania s Folklórnou skupinou Šajava z Kráľa a s členmi FS Vepor z Klenovca, v réžii Alenky Ďurkovičovej, príprava Stanislava a Jaroslav Zvarovci a Viktor Brádňanský. Programom bude  sprevádzať Katarína Kovačechová. Od 19:00 účinkujúce folklórne kolektívy roztancujú námestie v rámci slávnostného otvorenia 40. ročníka Gemersko – malohontských folklórnych slávností – Klenovská Rontouka. Večerný program bnude  patriť dvom malohontským obciam v podaní FS Kokavan z Kokavy nad Rimavicou a FS Vepor z Klenovca, v réžii Romana Malatinca. na príprave sa podieľajú Ján Blahuta a manželia Zvarovci. Hostia naši je názov programu, v ktorom sa predstavia zahraničné kolektívy z Belgicka a zo Srbska, v réžii Vladimíra Petrinca. V Očovej doma je názov programu Folklórneho súboru Očovan z Očovej, ktorého autorom je Pavol Hossa. Záver večera bude patriť ľudovej veselici s Ľudovou hudbou Roberta Michalíka a Muzika z Detvy.

Celú noc tkáme pokrovec aj s Vašou pomocou a sobotné ráno nás pozdravia pozývačkami po obci účinkujúci slávností. Od 9:30 bude prebiehať pri Klenovskej izbe škola spevu s Jankou Porubiakovou z Kružna. Od 10:00 – 12:00, 14:00 - 16:00 bude v Klenovskej izbe prebiehať lektorovaná výstava na tému Zvyky pri narodení dieťaťa, s lektorkami Ľudmilou Pulišovou a Martinou Oštrom Marekovou z Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote. V priestoroch pri Baptistickom kostole bude v tomto roku nová scéna, na ktorej sa od 10:00 predstavia heligonkáriklen Klenovska heligonka 1a na prehliadke pod názvom Klenovská heligónka. Presne na poludnie bude ukážka Lapačka Jánošíka, v ktorej sa predstavia Hornoliptovskí kuruci, Portáši a členovia folklórnych kolektívov v réžii Viktora Brádňanského. Od 13:00 Vás pozývame na súťaž Starostkin dukát, v ktorom si svoju šikovosť a zručnosť overia členovia zúčastnených folklórnych kolektívov v réžii Jarky Lajgútovej. Od 13:45 bude scéna patriť detským folklórnym súborom Hájiček a Podkovička z Rimavskej Soboty, Čížiček z Tisovca, Zrkadielko z Hnúšte, Šafáriček z Tornale, Zornička a Mladosť z Klenovca a Lykovček z Revúcej, pod názvom Kolo, kolo mlynské, v réžii Lucii Zvarovej. Z novovytvorenej scény sa o 15:00 presunieme na scénu na Námestí Karola Salvu, kde sa nám predstavia FS Technik z klen rontouka 22 24 06 1Bratislavy, zahraničné kolektívy Zvolen a Metropolitu Štefana Stratimiroviča zo Srbska, Drieske Nijpers z Belgicka a citaristi z Maďarska. Od 16:00 bude scéna patriť ľudovým huddbám folklórnych kolektívov Technik, Goral, Vepor a Ľudovej hudbe Martinky Bobáňovej z Terchovej v súťažnom programe Drótova nôta, kde sa zároveň dozvieme aj výsledky rekordu v tkaní pokrovca. Podvečer podujatia od 17:00 v programe Jánošíkovým chodníčkom v réžii Mariana Čupku sa predstavia Terchovec z Terchovej, Goral zo Suchej Hory, Kýčera z Čierneho Balogu a Mužská spevácka skupina FS Vepor z Klenovca. Z Gemera do Malohontu je názov regionálneho programu v réžii Jaroslava Piliarika a Stanislavy Zvarovej, v ktorom sa predstavia folklórne kolektívy Háj, Rimavan a Nový Gemer z Rimavskej Soboty, Lykovec z Revúcej, Levenda z Muráňa, Revúška z Revúčky, Spod Kohúta z Muránskej Zdychavy a Revúčky, Haviar z Rožňavy, Ženská spevácka skupina Skaliny z Hnúšte, Vepor z Klenovca, fujaristi Milan Katreniak, Roman Košičiar z Tisovca a Dušan Ceber z Vyšnej Pokoradze, s moderátorom Jurajom Genčanským. Večerný program od 20:00 bude patriť Folklórnemu súboru Technik z Bratislavy pod názvom 65 rokov v réžii Igora Hajdúčika a Ľubici Meškovej.

O 21:00 sa presunieme na scénu pri Baptistickom kostole na koncert rusínskeho miš – maš v podaní Rusín Čendeš Orchestra z Banskej Bystrice.

Od 22:00 scéna na námestí bude patriť Folklórnemu súboru Lúčnica z Bratislavy s programom Z tvorby profesora Nosáľa.

Záver sobotňajšieho večera bude patriť Roztancovanému námestiu so zúčastnenými kolektívmi. Nedeľné ráno, po skončení Služieb Božích v evanjelickom kostole, zaznie posledný program 40. ročníka Gemersko – malohontských folklórnych slávností Klenovská Rontouka a to Slzy neviest v réžii Andrei Jágerovej, v podaní Folklórnej skupiny Dobrona z Dobrej Nivy, Ženskej speváckej skupiny Marína zo Zvolena, Ľudovej hudby Jara Hazlingera z Detvy a Pavla Martinku.

Počas slávností v piatok a v sobotu bude prebiehať Jarmok remesiel, Tradičné dvory gastronomických špecialít – Klenovský, Francúzsky, Chovateľský, Starých mám, MAS Malohont, Drienčanský, Teriakovský, štrúdľový, v sobotu pribudne dvor Jelšavský. Počas soboty budete môcť ochutnať tradičné špeciality - strúšky z Revúšky, klenovské pirohy, halušky, Jelšavské guľky a Muránske buchty.

Sobotňajší deň bude patriť aj tvorivým remeselným dielňam, s remeselnými majstrami a lektormi z Gemersko – malohontského osvetového strediska z Rimavskej Soboty, Novohradského osvetového strediska z Lučenca, z Gemerského osvetového strediska z Rožňavy, Pohronského osvetového strediska zo Žiaru nad Hronom a Detviansky tulipán z Detvy.

Slávnosti sa realizujú s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, z 2% kampane o. z. RODON a obce Klenovec, z verejných zdrojov podporil partnerom Fond na podporu umenia. Ďakujeme reklamným partnerom: Jánovi Figulimu, Coca – Cola, Zlatý bažant, Kofola, Kongo, Pekáreň Bobro Hriňová.

Poďakovanie patrí aj mediálnym partnerom RTVS Rádio Stred, TV Rimava, rimava.sk, jankohrasko.sk, folklorista.sk, echoviny.sk.
Tím 40. ročníka Gemersko - malohontských folklórnych slávností sa teší na Vašu účasť a stretnutie s Vami na Klenovskej Rontouke.

Stanislava Zvarová, dramaturgička slávností

 

PLAGÁT - KLENOVSKÁ RONTOUKA 2018

 

Čítať 285 krát Naposledy zmenené piatok, 15 jún 2018 09:43

1 komentár

  • Odkaz na komentáre Stanislava Zvarová štvrtok, 14 jún 2018 22:08 Napísal(a) Stanislava Zvarová

    Ďakujeme veľmi pekne za propagáciu a želáme veľa zdravia, Božieho požehnania, za celý tím želá Stanislava Zvarová.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.