streda, 30 január 2019 16:25

U nás taká obyčaj: Svadobné zvyky v Genšu (Honce) Doporučený

Napísal(a) M. Ferenczová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Projekt U nás taká obyčaj v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave pokračuje aj v novom roku. Priaznivci folklórnych večerov sa môžu tešiť na nové programy folklórnych kolektívov viažuce sa k rodinným, kalendárnym či pracovným zvykom v Gemeri. „Je obdobie fašiangov, ale okrem, bálov a zabíjačiek sa v minulosti počas tohto obdobia konalo najviac svadieb, preto sme túto tému zaradili ako prvú v tomto roku,“ uviedla Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. V stredu 6. februára 2019, Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja s folklórnou skupinou Genšenky z Honiec pozývajú zoznámiť sa so svadobnými zvykmi v Genšu. Tie patria medzi najkrajšie a najrozmanitejšie.

2019 02 06 FV 2019 001Má ich vo svojom repertoári takmer každá folklórna skupina a je predpoklad, že sa zachovajú pre ďalšie generácie. Folklórna skupina Genšenky vychádza z miestnych tradícií, oživuje ich a uvádza na vystúpeniach pri rôznych príležitostiach, niektoré uviedla aj televíznej relácii Kapura. „V Honciach bolo zvykom pred svadbou „trepať hrnky“ pod oknami nevesty, robili sa gágoríky, nosili sa, alebo vozili periny od nevesty k ženíchovi, ale i ďalšie obyčaje, ktoré uvedieme v našom programe,“ doplnila Mária Lukáčová vedúca folklórnej skupiny.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Vstupné: 2€.

Mária Ferenczová

 

Čítať 1328 krát Naposledy zmenené streda, 30 január 2019 17:53

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x