štvrtok, 18 apríl 2019 11:29

V Hnúšti organizovali regionálnu súťažnú prehliadku choreografií detských folklórnych súborov pod názvom Zlatá strunka Doporučený

Napísal(a) Mgr. Stanislava Zvarová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Hnúšti, dňa 12. apríla 2019 organizovali regionálnu súťažnú prehliadku choreografií detských folklórnych súborov pod názvom Zlatá strunka a výber sólistov spevákov ľudových piesní na krajskú súťaž Hronsecká lipová ratolesť.
Vyhlasovateľom celoslovenskej súťaže choreografií pod názvom Eniky, beniky, z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je Národné osvetové centrum. Regionálna súťaž Zlatá strunka sa konala s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Hlavným cieľom súťaže je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast kolektívov a jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie umeleckej tvorby v oblasti tradičného ľudového umenia a jeho folklorizovaných prejavov. Aktivizovať činnosť a podporovať rozvoj detských folklórnych súborov; popularizovať výchovu ľudovým umením a poukazovať na jej význam v komplexnej výchove; viesť deti k poznávaniu tradičnej ľudovej kultúry Slovenska a oblastí historicky obývaných Slovákmi.

Súťažnú prehliadku hodnotila odborná porota v zložení: PaedDr. Lenka Adzimová z Košíc, Ing. Andrej Sýkora, PhD. zo Zvolena, predsedom poroty bol Mgr. art. Roman Malatinec z Korytárok.

Dom kultúry Janka Francisciho Rimavského v Hnúšti zaplnilo 180 detí. Do súťaže choreografií sa zapojilo šesť detských folklórnych súborov a získali nasledovné ocenenia: bronzové pásmo DFS Zrkadielko z Hnúšte a DFS Čížiček z Tisovca, strieborné pásmo DFS Podkovička a DFS Hájiček z Rimavskej Soboty, Zlaté pásmo s návrhom na postup na krajskú súťaž získal DFS Mladosť z Klenovca, Zlaté pásmo s priamym postupom na krajskú súťaž DFS Lykovček z Revúcej. Oba zlaté kolektívy nás budú prezentovať na krajskom festivale detských folklórnych súborov 3. mája 2019 v Kokave nad Rimavicou.

V súťaži sólistov spevákov ľudových piesní sa speváčikovia predstavili v dvoch kategóriách. V prvej kategórii získala 1. miesto a postup na krajskú súťaž do Hronseku Andrejka Rapčanová z DFS Zornička z Klenovca, 2. miesto získala Zoja Bohušová z DFS Lykovček z Revúcej. V II. Kategórii si 1. miesto vyspievala Terézia Motyčková z DFS Lykovček z Revúcej, 2. Miesto Dominika Kasáčová z DFS Mladosť z Klenovca a 3. miesto Lucia Jakabšicová z DFS Mladosť z Klenovca. Krajská súťaž sólistov spevákov Hronsecká lipová ratolesť sa uskutoční 25. mája 2019 v obci Hronsek, vyhlasovateľom súťaže je Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a obec Hronsek.

Všetkým účinkujúcim, ich vedúcim, ako aj ich rodičom ďakujeme za uchovávanie tradičnej ľudovej kultúry a želáme veľa úspechov pri ďalšej činnosti.

Súčasťou podujatia bola aj prezentácia veľkonočných ozdôb a ďakujeme Eve Dolinajovej a pani Hrončekovej z Tisovca, Slávke Maslenovej z Hnúšte, Elene Kamenskej z Kadluba.

V rámci projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia sme pre deti realizovali tanečnú tvorivú dielňu s lektorkami: Michaela Baštáková, Kristína Odelgová, Magdalána Kantorová.

Za spoluprácu ďakujeme Mestkému kultúrnemu stredisku v Hnúšti.

Mgr. Stanislava Zvarová

 

Čítať 665 krát Naposledy zmenené pondelok, 22 apríl 2019 09:17

Galéria obrázkov

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x