štvrtok, 17 január 2019 15:22

Výstava čipky a keramiky nadchla návštevníkov revúckeho Domu kultúry Doporučený

Napísal(a) J. Genčanský
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Vo výstavnej sieni revúckeho Domu kultúry sme otvorili prvú výstavku v tomto roku. Expozícia predstavuje „malé veľdiela“ z majstrovských rúk čipkárky Anky Urbánovej z Rožňavy a keramikárky Mgr. Margity Matúšovej z Revúcej. „A nad soľ vzácnejšie sú pre človeka nite, / keď nemá, čím by prišil záplatu / na to, čo bolí, čo má zostať skryté / jak chromá ruka pod rukávom kabátu.“ Píše Miroslav Válek v jednej svojej básni. Metaforicky hovorí o vzťahoch medzi ľuďmi a pritom stavia na charakteristickej vlastnosti nití – spájať materiály, ba i nite samy dokopy uzlíkami. A to je vlastne čipkovanie.

Čipky sa vyrábajú technikou pletenia, paličkovania, tkania, háčkovania, sieťovania, viazania alebo krosienkovania. Každý, kto by sa chcel naučiť paličkovať, musí mať v základnej výbave okrem valca, stojana, paličiek, nití a špendlíkov aj veľa, veľa trpezlivosti. Pretože ide o precíznu ručnú prácu, cena je v porovnaní s pletenými či háčkovanými vecami vyššia, ale ak niekoho obdarujete čipkou, istotne ho potešíte, lebo to nie je iba vec. Je to umenie, ktoré má dušu a tú doň vkladá každá čipkárka.

Čipkárka Anna Urbánová (rodáčka z Ihlian v kežmarskom okrese) sa paličkovaniu i kurzom čipky venuje systematicky šestnásť rokov. Je členkou Klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave a členkou Združenia gemerských remeselníkov, zúčastnila sa niekoľkých domácich aj medzinárodných prezentácií, workshopov a výstav.

ra 04 63 1a

Keramika je jedna z najstarších technológií, ktorá sa rozvíja už niekoľko tisícročí. Je to predovšetkým umenie ohňa – premena hliny prostredníctvom žiaru ohňa na ušľachtilý vode odolný materiál. Skutočná alchymistická premena materiálu! Majstri keramikári hovoria, že práca s hlinou je veľmi príjemná a liečivá a rozvíja tvorivosť. Básnik Ján Stacho o tom spieva: „... citlivou dlaňou kráčať / po hline, spievať si modlitbičku / vtáčat / a namiesto podpisu odtlačok palca / vtláčať (so srdcom uprostred)…“

Jubilujúca keramička Mgr. Margita Matúšová sa venuje výrobe umeleckej a úžitkovej keramiky, v ktorej experimentuje s klasickými formami a výrazovými prostriedkami. Mnohé práce vystavovala na celoslovenských prehliadkach, výrobky z jej dielne používa Mesto Revúca ako reprezentatívne darčeky pri občianskych obradoch či návštevách partnerských miest.

Prekladanie paličiek i jemné tvarovanie hliny patrili u nás oddávna k poctivým remeslám. Dnes sú to obdivuhodné zručnosti vyžadujúce mnoho hodín trpezlivej práce. Takíto autori sú dnes skutočnými tvorivými umelcami a výsledky práce ich rúk sú potešením pre oko, povzbudením pre dušu a inšpiráciou pre – mnohých.

Nenechajte si ujsť jedinečnú prehliadku šikovných rúk – výstavu v MsKS Revúca si môžete pozrieť denne od 8.00 do 20.00 hod. až do 13. februára.

Juraj Genčanský, MsKS Revúca

Foto: Peter Poboček

 

 

Čítať 2591 krát Naposledy zmenené štvrtok, 17 január 2019 22:43

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x