streda, 03 apríl 2019 12:14

Výstava dobšinskej umelkyne Moniky Vozárovej obohatí rožňavskú galériu Doporučený

Napísal(a) Mgr. Eva Lázárová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, vás srdečne pozýva na výstavu Moniky Vozárovej OD SRDCA MAĽOVANÉ, ktorá bude doplnená veľkonočnými kraslicami z dielne Danky Lackovej. Vernisáž výstavy sa uskutoční 11.04.2019 (vo štvrtok) o 15.30 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Námestie baníkov 25.

Monika Vozárová o sebe hovorí:
„Som Dobšinčanka. Tu som sa narodila a tu aj žijem. Už niekoľko rokov však pracujem ako opatrovateľka v Rakúsku.

Práve tam, ďaleko od rodiny som začala maľovať obrazy s folklórnou tematikou. Tam som mala pocit, potrebu namaľovať obrazy, v ktorých vystihnem krásu slovenských krojov. Obrazy, z ktorých bude cítiť energia a temperament nás, Slovákov.
Keď maľujem svoje folklórne obrazy, nemyslím na nič. Vtedy sa nechávam vtiahnuť do deja, ktorý ožíva na mojom maliarskom plátne. A keď sa mi podarí vložiť do toho obrazu svoju vášeň, svojho ducha, vtedy sa mi maľuje ľahko.
Som úplný amatér, bez výtvarného vzdelania, ale snažím sa počúvať svoje srdce a svoj štetec. A ak pod mojimi rukami vzniká niečo, čo vám urobí radosť, potom je to radosť pre mňa dvojnásobná.“

Maľovať začala pred šiestimi rokmi suchým pastelom, neskôr akrylom v štýle „dlhonohých“. Tri roky sa venuje maľbe folklórnych postáv v pohybe. Maľuje najmä gemerský a telgártsky kroj, nakoľko korene má na Horehroní. Svoju tvorbu prezentovala na viacerých výstavách v Dobšinej, Rožňave, Heľpe, Telgárte, Kokave nad Rimavicou a v súčasnosti ju čaká prezentácia v Rejdovej a v Lučenci.

Pozeráme na jej zaujímavú tvorbu a vidíme niečo nové, zaujímavé, nevšedné – čerstvý vietor, pohyb, radosť, lásku, šťastie a dobrú dávku pozitívnej energie. Prebúdza hrdosť na krásu a bohatstvo nášho kultúrneho dedičstva.

Všetkých záujemcov srdečne vítame a zároveň pozývame aj na ďalšie výstavy, ako aj do stálych expozícií Baníckeho múzea v Rožňave, z ktorých určite neodídete sklamaní.
Mgr. Eva Lázárová - kurátorka fondu výtvarné umenie

 

Čítať 381 krát Naposledy zmenené streda, 03 apríl 2019 14:03

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x