štvrtok, 28 február 2019 12:22

Výstavu Vesmír očami detí pripravila Hvezdáreň v Rimavskej Sobote

Napísal(a) PhDr. Elena Lindisová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Výstavu Vesmír očami detí pripravila Hvezdáreň v Rimavskej Sobote, organizačná súčasť KHaP M. Hella v Žiari nad Hronom a uskutoční sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Je tradičnou súťažnou prehliadkou detskej výtvarnej tvorby a venuje sa tematike vesmíru. Odborná porota vyhodnotila najlepšie práce, ktoré postupujú do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Prvé tri miesta v každej kategórii budú ocenené a ceny odovzdané na vernisáži výstavy, ktorá bude 1. marca 2019 o 14.30 hod.
Do výtvarnej súťaže sa zapojili aj tento rok žiaci MŠ, ZŠ i ZUŠ z okresu Rimavská Sobota. Na výzvu zareagovalo celkovo 20 škôl,

ktoré zaslali spolu 253 prác (len pre ilustráciu – v roku 2016 to bolo 265 a v roku 2018 ich bolo 302). Účasť v tomto roku bola ovplyvnená aj chrípkovými prázdninami. Počet prác z jednotlivých škôl je rôznorodý. Najviac prác v kategórii MŠ poslala MŠ na ulici Klokočovej z Hnúšte (12), v kategórii ZŠ viac ako 20 prác školy: ZŠ Klenovec (20), ZŠ Nábrežie Rimavy Hnúšťa (23) a ZŠ Hostinského z Rimavskej Soboty (24). V kategórii ZUŠ najviac prác prihlásila do súťaže ZUŠ Rimavská Sobota, a to až 25.

Porota sa zišla dňa 22. februára 2019 v zložení: predsedkyňa poroty Mgr. Daniela Páneková, členovia Mgr. Nikoleta Gečeová, PaedDr. Ivana Markotánová a RNDr. Pavol Rapavý. V každej z piatich vyhlásených kategóriách bolo vybratých päť postupujúcich prác, teda v Hurbanove bude okres Rimavskú Sobotu reprezentovať celkovo 25 prác.

Komplexné umiestnenie v jednotlivých kategóriách, spolu s menami autorov jednotlivých ocenených prác je k dispozícii na výstave i na stránkach Hvezdárne http://rs.planetarium.sk/pre-skoly-c933.

Na výstave je prezentovaných 229 prác. Porota v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove zasadne začiatkom apríla 2019. V múzeu výstava potrvá do 7. apríla. Od 29. marca si návštevníci budú môcť pozrieť výstavu už len bez postupujúcich prác, ktoré budú premiestnené do Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove.

Detské talenty a chuť niečo vesmírne nakresliť opäť pre vás pripravili pestrú mozaiku fantázie. Výstavu môžete navštíviť od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 16.00 hod., od 1. apríla aj počas víkendov od 9.00 do 17.00.

PhDr. Elena Lindisová

 

Čítať 164 krát Naposledy zmenené štvrtok, 28 február 2019 12:31

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.