utorok, 14 máj 2019 12:19

Vystavujú kreslené skalpy Jána Fiťmu Doporučený

Napísal(a) Juraj Genčanský
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Mgr. Ján Fiťma (*1971) pochádza z Revúcej a hrdo sa hlási k tomu, že práve tu s pomocou učiteľa výtvarnej výchovy Vincenta Blanára objavil svoje umelecké nadanie. Dnes žije a tvorí vo Zvolene, kreslí kreslené vtipy, karikatúry významných osobností a predstaviteľov verejného života.
Prvé diela uverejňoval v tlačových periodikách ako Tele plus, Slobodný piatok, Smena, Smena na nedeľu, Pravda, Obrana, Luskáčik, neskôr aj Hospodársky denník, Svět filatelie či Kocúrkovo. V roku 1994 vytvoril grafický dizajn obálky časopisu Huncút, do ktorého zároveň prispieval.

O tri roky nato začal spoluprácu so slovenskou edíciou časopisu Playboy, kde pre rubriku „Kto je kto“ pripravoval karikatúry významných domácich i zahraničných osobností z prostredia umenia, politiky i športu.

Vystavoval na Zvolenskom zámku či v bratislavskej Mini gallery café karikatúry, ktoré sám pomenúva „Kreslené skalpy“. Pred 15 rokmi ako prvý politický karikaturista vystavil svoje diela v priestoroch slovenského parlamentu a jeho postavičky takpovediac „dobyli parlament“. Pri príležitosti konania Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2011 na Slovensku vytvoril pre noviny Pravda unikátne pexeso s karikatúrami hokejistov. Ako skvelý profesionálny grafik je autorom mnohých log, napríklad aj charakteristického loga Medzinárodných leteckých dní SIAF na letisku Sliač.

Ján Fiťma sa pravidelne zúčastňuje viacerých slovenských i medzinárodných kresliarskych súťaží, ako sú Medzinárodná súťaž „Piatok trinásteho“, Piešťany; Celoslovenská súťaž „Ochrana prírody v karikatúre“, Banská Štiavnica; Medzinárodná súťaž „Günter Grass“, Belgicko; Medzinárodná súťaž „O Bomburovu šabľu“, Brezno; Medzinárodná súťaž ekologických kresieb v Srbsku; Medzinárodná súťaž „Karikatúry hokejových hviezd“ v Maďarsku či bienále kresleného humoru na konkrétnu tému „Fraštacký tŕň“ v Hlohovci, kde Fiťma vlani na jeseň – spomedzi 399 prác 92 karikaturistov z 30 krajín sveta – získal 1. miesto!

Tak vidíte – ako je dobre, že sa prekreslil späť do Revúcej, kde sa učil kedysi dávno držať – najprv moč a potom ceruzku...!
Karikaturista Ján Fiťma vytvoril okolo 300 karikatúr, z ktorých 78 vystavuje teraz vo výstavnej sieni v Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej. Výstava potrvá do 12. júna 2019.

Juraj Genčanský
MsKS Revúca

 

Čítať 914 krát Naposledy zmenené utorok, 14 máj 2019 12:49

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x