štvrtok, 08 november 2018 12:32

Významné medzníky Slovenska v 20. storočí s PhDr. Dušanom Kováčom, DrSc. v rožňavskej knižnici

Napísal(a) T. Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pripravila pre stredoškolskú mládež a širokú verejnosť v rámci projektu Tajomstvá v literatúre II. podujatie s významnou osobnosťou dejín Slovenskej republiky – s PhDr. Dušanom Kováčom, DrSc., slovenským historikom, spisovateľom. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu.
Dušan Kováč, popredný slovenský historik, vyštudoval históriu. Pracoval ako stredoškolský učiteľ a od roku 1968 nepretržite pôsobí v Slovenskej akadémii vied. Venuje sa slovenským a stredoeurópskym dejinám 19. a 20. storočia.

„Je nám cťou, že pri príležitosti storočnice vzniku ČSR môžeme u nás privítať tak významnú osobnosť, ako je pán Dušan Kováč,“ povedala pracovníčka úseku náučnej literatúry Anna Kešeláková a pokračovala „Prednáška bude venovaná študentom a záujemcom z radov verejnosti, na ktorej doktor Kováč priblíži udalosti našich dejín, ktoré ovplyvnili životy našich predkov, ale i tie naše.“

rv gkpd vyznamne 1Pre Slovákov znamenal vznik ČSR v roku 1918 ešte oveľa viac ako pre Čechov. Tí už vtedy boli ďalej, česká spoločnosť bola vyspelejšia, český národ sformovaný. Naopak, slovenský sa len vďaka Masarykovej republike pretvoril z etnika na štátotvorný národ. Prvýkrát zažili demokratický politický systém a z predstavy o ňom potom žili aj dlhé roky komunizmu.Vtedy sa prvý raz vytýčili konkrétne hranice Slovenska, nie veľmi rozdielne oproti terajším.

Či by mal byť aj na Slovensku 28. október štátnym sviatkom, alebo by to mal byť 30. október, čo sa významné udialo do roku 1993, aký význam má SNP, rok 1968, kto bol Gustáv Husák, aká bola či je situácia v oboch krajinách dnes, alebo...To je len pár „momentov“, ktoré určite PhDr. Dušan Kováč, DrSc., spomenie a rozvinie.

Pozývame Vás v piatok 9.11.2018 o 9:30 hod. do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, Lipová ul. č. 3 na stretnutie s významným slovenských historikom a spisovateľom s PhDr. Dušanom Kováčom, DrSc. Podujatie je organizované v rámci projektu Tajomstvá v literatúre II. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk, ktorý je hlavným partnerom projektu. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

 

Čítať 222 krát Naposledy zmenené štvrtok, 08 november 2018 13:55

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.