utorok, 27 august 2013 13:50

Klepot drevených paličiek zaznie aj na medzinárodnom workshope v Krásnohorskej Dlhej Lúke

Napísal(a) Bc. Valéria Munková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja v Košiciach v dňoch 6. - 8. septembra 2013 organizuje VI. ročník Medzinárodného workshopu paličkovanej čipky pod názvom „Paličkovanie, csipkeverés, koronki“ v priestoroch Remeselníckeho domu v Krásnohorskej Dlhej Lúke.
Prvý septembrový víkend paličkovanú čipku budú prezentovať čipkárky z Maďarska, Poľska a Klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave. Trojdňové podujatie bude patriť výmene skúseností, tvorivej dielni, rozvíjaniu spolupráce a odborným prednáškam.
Oficiálne otvorenie medzinárodného podujatia sa uskutoční 7. septembra 2013 o 9.00 hodine. V tento deň odznejú tri odborné prednášky o 9,30 hodine Mgr. Oľga Fratričová účastníkom priblíži poslanie, aktivity a zameranie Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave, o 11.00 hodine odznie prednáška PaedDr. Jany Frajkorovej z Prešova. „Pani Frajkorová začala svoju činnosť pred viac než dvadsiatimi rokmi. Výroba čipiek podľa klasických i moderných motívov sa

stala jej záľubou i povolaním. Jej produkty sa používajú ako aplikácie na odev ale aj ako dekoratívne originálne výrobky. Jedinečnou je jej čipka z drôtu, ktorej techniku vyučuje v celej Európe. Okrem Slovenska a Českej republiky boli jej práce vystavené v Belgicku, Chorvátsku, Taliansku, Poľsku, ale aj v Dánsku, Srbsku a v Luxembursku“ – uviedla Valéria Munková, referentka GOS. 

V popoludňajších hodinách vlastnú tvorbu účastníkom medzinárodného podujatia priblíži Mgr. Dagmar Dieová z Betliara, ktorá sa paličkovaniu venuje už vyše 30 rokov. Paličkuje vo svojom voľnom čase a venuje sa hlavne figurálnej tvorbe - modernej i folklórnej. Diela paličkovanej čipky p. Dieovej sú známe aj v zahraničí v Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Dánsku ale aj v Holandsku.
Tvorivá dielňa v tomto roku bude zameraná na prípravu príveskov. Podľa pripravených predlôh si každá čipkárka farebne zladí svoje malé dielo. Organizátorom VI. ročníka Medzinárodného workshopu paličkovanej čipky je Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, spoluorganizátor je Združenie gemerských remeselníkov a Obec Krásnohorská Dlhá Lúka. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v Bratislave.
Ak navštívite naše podujatie zaručujeme Vám zážitok z umeleckých diel pretavených do krehkej, kúzelnej čipky.

Bc. Valéria Munková

 

 

Čítať 3910 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:23

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!